INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
19 LISTOPADA 2009  /  OPINIE  /  4 KOMENTARZE

ERA ZAOFEROWAŁA MI DARMOWY PAKIET INTERNETOWY 5 MB ZA 5 ZŁ MIESIĘCZNIE - ZMIENIŁEM ERĘ NA MBANK MOBILE

Przez 11 lat byłem klientem Ery. Najpierw jako abonamentowiec, potem korzystając z telefonu na kartę. Po wielu latach, w 2009 roku, Era jako ostatnia na rynku dała w prepaidzie płaską stawkę do wszystkich (oczywiście oprócz Play) w wysokości 29 groszy za minutę. Niestety, reszta się nie zmieniła, bo dostosowanie się Ery do ofert konkurencji i wymagań klientów to rzecz niemożliwa. Z powodu horrendalnie wysokich kosztów korzystania z internetu, gdzie za 500 kb trzeba płacić 72 grosze i to oddzielnie za dane pobrane i wysłane (czyli w praktyce półtora złotego za proste sprawdzenie czy jest nowa poczta) zacząłem się rozglądać za innym operatorem. W międzyczasie Era zaoferowała mi darmowy pakiet internetowy z limitem 5 MB, za który i tak trzeba zapłacić 5 zł. Przeniosłem więc numer z Ery do mBank mobile i jestem zadowolony. Mam tańsze rozmowy, darmowy internet 20 MB i tanie pakiety internetowe (100 MB za 5 zł).

Co obecnie oferuje Era w ofercie prepaid dla osób które chcą korzystać z mobilnego internetu? Jakieś pakiety internetowe? Jest jeden: pakiet "blueconnect 5MB", który Era reklamuje na swojej stronie że jest on niby za darmo.Po wczytaniu się w regulamin (link - plik pdf) okazuje się, że za darmo jest tylko pierwszy miesiąc korzystania z pakietu, ale opłata i tak zostanie pobrana, tyle że na początku kolejnego miesiąca.Nic za darmo tu nie ma, jest tylko przeniesienie terminu zapłaty. Więc co to za darmowa usługa, z której chcę skorzystać powiedzmy tylko dzisiaj, a za którą zostanie pobrane pięć złotych w przyszłym miesiącu? Co gorsza, taryfikacja połączeń z internetem liczona jest co 50kb i to oddzielnie dla danych pobranych i wysłanych, czyli szybkie sprawdzenie czy jest jakaś nowa poczta zabiera 100kb ruchu. Możliwość skorzystania z pakietu istnieje tylko do grudnia 2009 r., bo Era nie potrafi dać bezterminowo nawet tak marnego pakietu.

Przeanalizowałem ofertę konkurencji i szybko zmieniłem Erę na mBank mobile. Co mam teraz? 27 groszy do wszystkich (także do Play), czyli o 2 gr taniej niż w Erze. Mam co miesiąc prawdziwie darmowy pakiet internetowy 20 MB, a do tego możliwość dokupienia pakietu 100 MB za 5 zł (można kupić trzy takie pakiety w miesiącu). Ruch jest taryfikowany co 1 kb bez rozgraniczenia na dane pobrane i wysłane, czyli sprawdzenie poczty zabiera kilka kilobajtów z pakietu, a nie 100kb jak w Erze. Poza pakietem opłata za internet wynosi 5 gr za 50kb (liczone łącznie dla danych pobranych i wysłanych), czyli o wiele taniej niż w Erze.

Wychodzi więc na to, że w mBank mobile internet 320 MB kosztuje 15 zł miesięcznie. Pomijając brak konkurencyjnych pakietów w Tak Taku, proponuję spojrzeć na internet w abonamencie Ery, gdzie za pakiet 300MB trzeba zapłacić 29 zł w umowie na dwa lata (link).Czyli abonamentowcy w Erze płacą za internet dwa razy drożej niż osoby korzystający z telefonu na kartę w mBanku!

Krótkie porównanie opłat w Erze i mBank mobile:

Era - Tak Tak Hot mBank mobile
minuta rozmowy29 gr27 gr
minuta rozmowy z Play79 gr27 gr
sms18 gr14 gr
mms40 gr36 gr
połaczenie z internetem72 gr za 500 kb5 gr za 50 kb
darmowy pakiet internetowy5MB
brak opłaty
w pierwszym miesiącu
20MB
taryfikacja w pakiecieco 50 kbco 1 kb
płatny pakiet internetowybrak100 MB za 5 zł
200 MB za 10 zł
300 MB za 15 zł

Na decyzję o zmianie operatora wpłynął również fakt, że od pół roku miałem w Łodzi problemy z zasięgiem Ery. W domu musiałem stać przy oknie, w pracy (dwa miejsca w centrum miasta) wychodzić przed budynek, w przeciwnym razie dźwięk zrywał i połączenie było przerywane (sprawdzone także na telefonie znajomego). mBank mobile jest wirtualnym operatorem korzystającym z sieci Plusa i akurat ten operator nie ma problemów z zasięgiem tam gdzie przebywam.

Tym którzy korzystają z telefonu na kartę w Erze radzę szybko zmienić operatora. Nasze ustawodawstwo pozwala to zrobić z dnia na dzień. Przeglądając oferty konkurencji doszedłem do wniosku, że wszędzie jest lepiej i taniej niż w Erze. Ja polecam mBank mobile - sprawdzoną sieć, która oprócz tanich rozmów daje darmowy internet oraz tanie dodatkowe pakiety internetowe.

Sławomir Wilk
Komentarze:


Marcin Robak2009-11-19 08:24
Mam nadzieję, że akurat ta wojna się dopiero rozpoczyna. Ja wskazałbym tutaj jeszcze ofertę play. To w końcu dzięki tej firmie ta mała rewolucja się rozpoczęła. Kiedy w chwili obecnej porównuję oferty tych dwóch prepaidów z innymi (przede wszystkim abonamentami) to dziwię się że panowie z Ery, Orange Plusa nie wpadli jeszcze na pomysł, że proste zasady przynoszą korzyści.
Olgierd2009-11-20 12:13
Testowo (na wakacjach) pracowałem na mBanku, dwa pakiety 100 MB zamówiłem i wykorzystałem, zamówiłem trzeci -- operator kasę pobrał, ale pakietu nie przydzielił.

Nie reklamowałem, karta poszła tam gdzie większość moich okazjonalnych kart, czyli do szuflady.
Kamil2009-11-27 04:28
Jesli chodzi o ranking takich pakietow, prowadzi Play, choć mBank ma za friko 20 MB to już coś, Era faktycznie najgorsza ;)
http://www.my-mobile.com.pl/index.php/2009/10/10/przeglad-pakietow-internetowych-w-ofercie-na-karte-czesc-2/
/spank.2010-01-16 12:25
Wszystko zależy od tego do czego wykorzystujesz telefon oraz.. gdzie mieszkasz.
Ofertę play znam doskonale - mam u nich telefon. Rzeczywiście pakiet 500MB za 15 zł to bardzo korzystna oferta - pod warunkiem wykorzystania tychże 500MB.
Mój telefon jest zsynchronizowany z gmailem, serwiem pogodowym, sporadycznie korzystam z przeglądarki. Miesięczny transfer to kilka lub kilkanaście MB. Mogę wykupić więc pakiet 500MB za 15 zł lub nie wykupić go i zapłacić za transfer normalną stawkę co da kwotę ok. 15 - 20 zł.
Pozornie skromne 20MB w mBanku oznaczałoby dla mnie oszczędność 15 zł.
Osobną kwestią jest funkcjonowanie pakietu 500 MB tylko na obszarze Taniego Internetu Play - stąd uwaga o "ważności" miejsca pobytu.

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)