INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
26 LISTOPADA 2009  /  RAPORTY  /  0 KOMENTARZY

INTERNET W POLSCE: RANKING MOBILNYCH SYSTEMÓW OPERACYJNYCH

Według badań firmy AdMob (link do raportu - plik PDF) połowa światowego ruchu w internecie mobilnym generowana jest z telefonów z systemem iPhoneOS. Kolejne dwa dominujące systemy to Symbian (25%) i Android (11%). Łącznie te trzy systemy generują 86% światowego ruchu. Urządzenia bez systemów operacyjnych, posiadające indywidualne, wbudowane i zamknięte oprogramowanie producenta to 1% w tym zestawieniu. Sytuacja w Polsce jest odwrotna. Według badań firmy Gemius, aż 56% ruchu w polskim internecie mobilnym przypada na telefony bez klasycznego systemu operacyjnego. Z systemów operacyjnych pierwsze miejsce zajmuje u nas Symbian (24%), potem iPhoneOS (16%), a daleko w tyle pozostaje Windows Mobile (2%) i Android (2%).

Światowe statystyki korzystania z internetu mobilnego z podziałem na systemy operacyjne zainstalowane w telefonach wyglądają następująco:

iPhone OS
50%
Symbian OS
25%
Android
11%
RIM OS (BlackBerry)
7%
Windows Mobile OS
3%
webOS (Palm Pre)
2%
PalmOS
1%
Inne
1%

Zdecydowanie dominuje iPhone, który bije na głowę Symbiana i Androida. Zestawienie pokazuje marginalizację systemu Windows Mobile i webOS.

Jedyne dostępne mi badanie naszego rynku dostarcza firma Gemius, która niestety nie przedstawia wyników dla urządzeń mobilnych z podziałem na systemy operacyjne. Zestawienie na którym się oparłem to ranking modeli telefonów wykorzystywanych do łączenia się z internetem (link). Nie ma na nim wyszczególnionych systemów operacyjnych, ale wykonałem mrówczą pracę i dla każdego modelu telefonu wyszukałem w sieci nazwę zainstalowanego systemu operacyjnego (tutaj prośba do firmy Gemius, aby wprowdziła oddzielną kategorię zatytułowaną "urządzenia mobilne - systemy operacyjne"). W ten sposób otrzymałem poniższe zestawienie:

Inne
56%
Symbian OS
24%
iPhone OS
16%
Windows Mobile OS
2%
Android
2%

Pozycja "inne" to wewnętrzne, zamknięte oprogramowanie telefonu dostarczane przez producenta (czyli zwykłe, klasyczne Nokie, Samsungi, Sony Ericssony i inne telefony za złotówkę). W Polsce posiadacze tych telefonów generują aż 56% ruchu w internecie mobilnym (średnia światowa to 1%). Dominującym system operacyjnym jest Symbian, którego użytkownicy generują jedną czwartą ruchu. Potem jest iPhone na który przypada 16%, a dalej Windows Mobile i Android z marnym wynikiem 2%.

W Polsce nowoczesne systemy operacyjne (iPhoneOS i Android) to 18% ruchu internetowego, podczas gdy na świecie jest to 61%. Wynik iPhone'a w Polsce cieszy, bo jest dość duży na tle reszty, jedak pozycja jaką zajmuje Android jest rozczarowująca. Słaby wynik Androida to efekt prac naszych operatorów, którzy robią co mogą by odstraszyć klientów od korzystania z telefonów z tym systemem, m.in. oferując wysokie abonamenty z małymi pakietami internetowymi, o czym pisałem już na moim blogu.

Powyższe zestawienie pokazuje moim zdaniem trzy ważne rzeczy.

Po pierwsze, Polacy są przyzwyczajeni do tradycyjnych telefonów z zamkniętym oprogramowaniem, które są na wyciągnięcie ręki za przysłowiową złotówkę, w przeciwieństwie do drogich urządzeń z systemem iPhoneOS i Android na które stać tylko nielicznych. Sytuację ratują telefony Nokii, które oferują namiastkę wygody korzystania z internetu (system Symbian) w dość niskiej cenie. Dlatego posiadacze zwykłych telefonów plus użytkownicy Symbiana generują aż 80% ruchu w polskim internecie mobilnym.

Po drugie, Polacy chcą korzystać z internetu mobilnego i robią co mogą, by to osiągnąć. Korzystają z drobnych pakietów 5, 20, 100 MB, w prepaidze i abonamencie, ale mimo tej drobnicy i tak generują aż 80% ruchu. I co ciekawe, generują więszy zysk dla operatorów niż klienci posiadający iPhone'a lub Androida.

Po trzecie, jeszcze długa droga przed nami, aby telefony z nowoczesnymi systemami operacyjnymi ze stałym dostępem do internetu były dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Słabego wyniku Androida nie poprawi pojawienie się na rynku Motoroli Droid, bo jak zwykle będą to drogie telefony, z wysokim abonamentem i niskim limitem internetu. Niska pozycja Androida w zestawieniu potwierdza to, o czym się od dawna mówiło, a mianowicie że telefon G1 w Erze sprzedawał się bardzo, bardzo kiepsko, nie mówiąc o innych telefonach z systemem Android sprzedawanych w Play i Orange.

Na koniec zestawienie urządzeń przypadających na światowy rynek telefonów z Androidem:

HTC Dream (G1)
36%
Motorola Droid
24%
HTC Magic
21%
HTC Hero
8%
Motorola CLIQ
6%
Inne
5%

A tu analogiczne zestawienie urządzeń przypadajacych na rynek Androida w Polsce:

HTC Dream (G1)
75%
HTC Magic
13%
HTC Hero
12%

Sławomir Wilk

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)