INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
12 LIPCA 2010  /  INTERNET  /  4 KOMENTARZE

JAK NIE POWINNO SIĘ ROBIĆ ZRZUTU EKRANU NA PRZYKŁADZIE PORTALU GAZETA.PL

Kilka dni temu portal Gazeta.pl opublikował tekst z rankingiem najpopularniejszych telefonów z systemem Android (link), który jest streszczeniem artykułu z anglojęzycznego serwisu Wired (link). Przy okazji redaktor Gazety skopiował z Wired ilustrację z wykresem popularności wspomnianych telefonów. Zrobił to jednak nieudolnie, bo wcisnął przycisk "print screen" gdy kursor myszy był nad kopiowanym wykresem, przez co na wykres nałożył się pasek z nazwą obrazka. Pasek nałożył się w dość kiepskim miejscu, zakrywając na wykresie jedną z ważniejszych pozycji - telefon Nexus One firmy Google.

Tak wygląda wykres umieszczony w artykule portalu Gazeta.pl:A tak wygląda oryginalny wykres w serwisie Wired:Oto jak nie należy robić zrzutu ekranu. Swoją drogą dziwne, że redaktor Gazety nie użył opcji kopiowania lub zapisania obrazka na dysku, co jest dostępne pod prawym przyciskiem myszy w każdej przeglądarce i jest o wiele prostsze niż robienie zrzutu ekranu. Dodatkowo redaktor Gazety po zrobieniu zrzutu poddał obrazek obróbce, usuwając legendę wykresu. Najwidoczniej uznał, że czytelnicy nie muszą wiedzieć, co oznaczają liczby na poziomej osi (oryginalny wykres wskazuje, że jest to procent użytkowników).

Sławomir Wilk
Komentarze:


Ce2010-07-12 23:57
Jaka gazeta, takie artykuły.
pk10011000112010-07-14 15:22
Ciekawe jak ma się tutaj kwestia praw autorskich. Ciekawe czy redaktor Gazety.pl otrzymał pozwolenie na zmodyfikowanie i życie grafik w celu komercyjnym od serwisu Wired.com. Używanie grafik w celu komercyjnym jest wyraźnie zabronione w regulaminie serwisu Wired.com.
Rafael Budnik2010-07-15 09:35
omg..
- legenda jest zdaje się w titlu - po najechaniu kursora nad obrazek pokazuje się napis "procentowy udział w rynku"
- po 3 dniach ciągle tego nie zmienili... więc albo mają tam ostry zapier...ol albo opier..ją się na potęgę co nie zmienia faktu że nie myślą ;)

nie - ciągle nie mogę zrozumieć jak można być aż takim przygłupem z tym obrazkiem :D
rotfl !
Rafael Budnik2012-06-25 12:17
Zabawne - trafiłem tu ponownie przez wyszukiwarkę. I z ciekawości otworzyłem linka sprawdzając czy zmienili.
Nie.. nie zmienili ;)

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)