INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
24 SIERPNIA 2011  /  OPINIE  /  1 KOMENTARZ

ŁÓDZKA DOMENA REGIONALNA (*.LODZ.PL) NADAL NAJDROŻSZA

Dwa lata temu zwróciłem uwagę na różnicę między ceną zakupu adresu w łódzkiej domenie regionalnej (*.lodz.pl) a domenami pozostałych miast, na przykład Warszawy, Krakowa czy Poznania. Podczas gdy domeny tych miast kosztowały kilka złotych za pierwszy rok korzystania i 50 zł za odnowienie, domena łódzka kosztowała w każdym przypadku ponad 100 zł rocznie. Do dziś sytuacja nie uległa zmianie i osoby lub przedsiębiorstwa, które chcą uruchomić stronę internetową w domenie kojarzącej się z regionem łódzkim po prostu przepłacają. Adres w domenie lodz.pl jest do kupienia tylko w firmie Lodman w cenie 100 zł netto za każdy rok abonamentowy. Tymczasem adres w domenie warszawa.pl lub waw.pl u pierwszego lepszego operatora kosztuje 2.89 zł netto za pierwszy rok i 14.99 zł za odnowienie w kolejnych latach. Łódzka domena regionalna jest więc od 34 razy (w pierwszym roku) do 6 razy (w drugim i każdym kolejnym roku) droższa od przykładowej domeny warszawskiej. Ale na tym nie koniec. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że domeny kupuje się szybko i  jednym kliknięciem. Ale nie w Lodmanie, gdzie zakup łódzkiej domeny wiąże się z procedurą biurokratyczną.

Jak wygląda zakup adresu w łódzkiej domenie, oferowany przez Lodmana?

W pierwszej kolejności należy - cytat ze strony operatora - "skonfigurować poprawnie serwery nazw (DNS), które będą obsługiwały domenę". I teraz najważniejsze: "wysłanie wniosku i formularza przed poprawnym skonfigurowaniem serwerów DNS powoduje odrzucenie wniosku". Aby kupić adres w łódzkiej domenie trzeba najpierw posiadać serwer i odpowiednio go skonfigurować, nie można kupić domeny ot tak, bez prac informatycznych, jak to się robi w NetArcie lub Home.pl.

W drugim kroku należy "wypełnić formularz rejestracyjny". Ale uwaga! Czytamy tam: "Polskie znaki proszę wpisywać wyłącznie w formacie ISO-8859-2"! Dziwne, bo w nagłówku strony ustawione jest kodowanie "ISO-8859-2", więc co byśmy nie wpisywali, zawsze będzie to wpisywane w tym formacie. Najpewniej komunikat jest pozostałością po formularzu z lat 90., kiedy webmaster w Lodmanie nie określił kodowania, zrzucając problem polskich znaków na kupującego.

Kiedyś formularz trzeba było wydrukować i wysłać listem lub faksem, ale od jakiegoś czasu Lodman udostępnia formularz online, zrobiony w klasycznym HTML v1.0. Wystarczy wypełnić 44 pola formularza (policzyłem!), podać cztery razy swoje dane osobowe (razem z NIP-em) i adresowe (oddzielnie dla właściciela domeny, osoby wysyłającej formularz, płatnika i obsługi technicznej), podać nazwy i adresy IP wspomnianych we wstępie serwerów DNS i kliknąć "dalej". Niestety, nie wiem jaki krok następuje dalej, ponieważ próbnie wypełniony przeze mnie formularz zwrócił listę błędów z przedpotopowym komunikatem "Proszę cofnąć się i poprawić formularz", ale po cofnięciu się, nie wiedzieć czemu, moja przeglądarka nie przechowała wprowadzonych danych, a drugi raz nie miałem już ochoty wprowadzać czterdziestu czterech danych od nowa. Można się domyśleć, że dalej była informacja z numerem konta na który należy przelać należność, bo na stronie brak jakichkolwiek rozwiązań typu szybkie płatności międzybankowe.

Formularz wygląda następująco:Prehistoryczna forma składania wniosku o domenę przypomina tę z czasów, gdy istniał tylko NASK i wszystko trzeba było robić okrężną drogą: listownie, faksowo i telefonicznie.

Nigdy nie kupowałem adresu w domenie lodz.pl, więc nie mogę wypowiedzieć się na temat szczegółów dotyczących obsługi klienta w Lodmanie, ale już sama lektura ich strony daje wiele do myślenia. Po wejściu na stronę www.lodman.pl aby przejść do informacji o domenach muszę kliknąć w link www.man.lodz.pl/dns, tam czytam regulamin oznaczony rokiem 2003 z informacją, że "opłata instalacyjna" dla domeny to koszt 100 zł netto, a "roczna opłata abonamentowa" to 80 zł netto. I nie wiem jak to interpretować. Czy to oznacza, że w pierwszym roku płacimy 180 zł (instalacja plus abonament) i 80 zł w każdym kolejnym? Czy może 100 zł za pierwszy rok, a 80 zł za drugi?Z kolei oficjalny cennik na stronie Lodmana, z którego zaczerpnąłem cenę domeny podaną we wstępie, podaje jedną kwotę: 100 zł netto.Jak by nie było, obojętnie czy jest to 80, 100 czy 180 zł za adres w domenie lodz.pl, jest to kilkadziesiąt razy więcej niż za adres w domenie regionalnej innego miasta, na przykład Warszawy. Dlaczego Łodzianin musi płacić więcej za domenę niż Warszawiak, nie wiadomo.

Sławomir Wilk

Artykuł opublikowany został w serwisie Dziennik Internautów www.di24.pl.
Komentarze:


Rafał2015-02-13 12:36
nic dziwnego, że miasto rozwiaja się tak słabo, skoro najprostsze formy promocji są tak utrudnione. Nie rozsadzam o winie, ale fakt jest faktem, mimo potencjału demograficznego, mimo atrakcyjnej lokalizacji na przecięciu się coraz nowocześniejszych tras wschód zachód, północ południe, w Łodzi jest chyba najcięższe powietrze. Szkoda.

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)