INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
24 LUTEGO 2014  /  OPINIE  /  0 KOMENTARZY

NA STRONIE INTERNETOWEJ POLICJI ŚCIĄGNIESZ KALENDARZ NA 2014 ROK

W Polsce wciąż nie można składać przez Internet doniesień na policji, czyli w formie uznawanej przez inne państwa. Strona centrali odsyła do lokalnych jednostek, a te posiadają strony, na których trudno znaleźć jakikolwiek kontakt. W serwisie łódzkiej policji nie potrafię znaleźć żadnego kontaktu e-mailowego, nie ma również czytelnej zachęty do składania zawiadomień, są tylko propagandowe informacje typu "włamywacz recydywista w rękach policji", jest również do pobrania... kalendarz na 2014 rok.

Zupełnie inaczej wygląda to w Wielkiej Brytanii. Tam obywatel po wejściu na stronę policji ma do dyspozycji formularz online, przy pomocy którego zgłosi takie zdarzenia, jak kradzież, wandalizm czy agresja. Przede wszystkim już na stronie głównej widzi duży przycisk "Report a crime". Brytyjskie serwisy policyjne nie są nastawone na informowanie o własnych sukcesach, tylko na nawiązywanie współpracy z obywatelem. Zawartą tam treść można zasadniczo podzielić na dwie grupy. Pierwsza to zgłaszanie przestępstwa (formularze, informacje w jakich przypadkach można i należy to zrobić), a druga to pomoc w kontakcie z policją (telefony, adresy, mapy posterunków).


Strona internetowa brytyjskiej policji

W porównaniu z powyższym polskie strony policyjne wyglądają jak tanie portale. Na górze strony banner, zachęcający do pobrania kalendarza na rok 2014. Niżej informacje propagandowe (złapany złodziej, odzyskany samochód). Z boku liczne bannery: Facebook, stowarzyszenie policyjne, projekty unijne. Z lewej linki do podstron z informacjami o tym, kto jest komendantem, kontakt do rzecznika prasowego, praca dla policjantów.


Strona internetowa polskiej policji

Gdyby ktoś chciał złożyć skargę na działanie policji, również nie ma co liczyć na zgłoszenie elektroniczne. Z informacji dostępnych na stronie wynika, że można to zrobić wyłącznie osobiście, we wtorki, w godzinach 15-17.

Upłynie jeszcze dużo czasu, zanim polskie służby docenią kontakt elektroniczny z obywatelem. W przypadku zgłoszeń wymagających natychmiastowej interwencji jak najbardziej powinien być wymagany kontakt telefoniczny. Jest jednak wiele zdarzeń, które powinno dać się zgłosić mailem, zwłaszcza że ta forma pozwala na załączanie dodatkowych dokumentów (skany, zdjęcia). Dziś aby to zrobić trzeba wziąć wolne w pracy, udać się na komisariat, stanąć w kolejce i przez godzinę dyktować oficerowi dyżurnemu co, gdzie, kiedy i jak. Zgłoszenie elektroniczne pozwoliłoby zaoszczędzić policji czas, który mogłaby przeznaczyć na zadania operacyjne, a obywatel byłby wzywany tylko do uzupełnienia zgłoszenia.

Sławomir Wilk

Artykuł opublikowany został w serwisie Dziennik Internautów www.di24.pl.

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)