INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
7 WRZEŚNIA 2011  /  DEMOSCENA  /  3 KOMENTARZE

RIVERWASH 2011 - RAPORT ZE SCENOWEGO PARTY

W miniony weekend, w dniach 2-4 września 2011 r., odbyło się największe spotkanie polskiej demosceny - Riverwash 2011. O tym czym jest scena komputerowa informowałem w oddzielnym artykule (czytaj: DI: Demoscena wciąż istnieje), osoby które po raz pierwszy mają styczność z tym zjawiskiem odsyłam do lektury. Zorganizowanie spotkania w mieście Łodzi miało szczególne znaczenie. W historii polskiej sceny odbyło się kilkadziesiąt spotkań, w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Bydgoszczy, Żywcu, Olkuszu czy Starachowicach, ale nigdy w Łodzi. Trudno powiedzieć dlaczego, ale to miasto nigdy nie było silnym ośrodkiem scenowym, mimo że przez wiele lat było drugim co do liczby mieszkańców miastem w kraju (niedawno wyprzedził je Kraków).

Miejscem spotkania był wynajęty na trzy dni i trzy noce pub Ferajna, położony przy ul. Piotrkowskiej 79. W środku zainstalowano komputery projekcyjne, rzutnik i ekran. Dodatkowy rzutnik zamontowano na zewnątrz, tak aby osoby integrujące się na zewnątrz miały oko na to, co dzieje się na głównym ekranie. W lokalu zamontowano kamery, które na żywo transmitowały obraz ze spotkania w internecie, jako ukłon dla osób, które z różnych powodów nie mogły w tym roku przyjechać na miejsce, ale są zainteresowane wydarzeniem.

Na miejscu stawiło się ponad 150 scenowców, którzy przyjechali z różnych stron kraju, także tych najodleglejszych (Szczecin). Przeważali ludzie z platformy amigowej i pecetowej, ale była również silna reprezentacja sceny 8-bitowej, związanej z komputerem Atari, C64 i ZX Spectrum.

Impreza rozpoczęła się w piątek o godzinie 14.00. Zaskoczeniem dla mnie było to, że tego dnia, o tak wczesnej porze, stawiło się już kilkadziesiąt osób. Okazuje się, że coroczne spotkania scenowe są dla nich na tyle ważne, że specjalnie biorą urlop w pracy, aby wcześnie przyjechać i przedłużyć swój udział w imprezie. Ale większość osób przyjechała dnia następnego, w sobotę. Wstęp kosztował 50 zł, w zamian otrzymywało się identyfikator i można się było zarejestrować w sytemie do głosowania, pozwalającym oceniać prace oddawane do konkursów.

Party rozpoczęło się przywitaniem gości w języku angielskim, grzecznościowo, ponieważ na miejscu byli goście z zagranicy. Pierwszym punktem programu był trzygodzinny pokaz dem amigowych, który odbył się ze sporym opóźnieniem i było to najważniejsze wydarzenie tego dnia. Skupiono się na nowszych demach, z klasyki - którą byłem szczególnie zainteresowany - odnotowałem jedynie kilka produkcji, m.in. "Hardwired". Dalsza część wieczoru minęła pod znakiem koncertów, dawanych przez osoby ze sceny, zajmujące się tworzeniem muzyki. Oprócz części oficjalnej, odbywającej się w lokalu, na zewnątrz, w przygotowanych stanowiskach, pod parasolami, miała miejsce część nieoficjalna, która potrwała do późnych godzin nocnych.

Drugi dzień minął na jeszcze większej integracji, był pokaz dem dla platformy ZX Spectrum i dwa nowe koncerty. Najważniejszym punktem programu były jednak konkursy, m.in. na najlepsze demo amigowe, newschool demo, intro (256b i 64kb), grafikę i muzykę. W tym roku wystawiono bardzo mało produkcji, zwłaszcza w głównych kategoriach dem i inter. Z rozmów dowiedziałem się, że wiele grup przygotowuje duże produkcje na zachodnie parties, które mają zasięg międzynarodowy i większą konkurencję. Potwierdza to tegoroczne niemieckie Revision 2011, na którym w kategorii najlepszego dema amigowego wystawiono pięć produkcji, z czego miejsce pierwsze i drugie zajęły dema stworzone przez Polaków. Ale nie można powiedzieć, że na Riverwash 2011 nie pojawiło się nic ciekawego.

W kategorii "oldschool demo" wystawiono tylko jedno demo na ZX Spectrum, "Reliable fraud" grupy ZOO, stworzone przez... ludzi ze sceny amigowej: Tygrysa (kod), Slayera (grafika) i Voyagera (muzyka). Wobec braku konkurencji demo samoistnie zdobyło pierwsze miejsce w swojej kategorii, ale trzeba przyznać, że jest to świetna produkcja, pełna dynamicznych efektów oraz dobrej muzyki i grafiki.


Reliable Fraud, ZOO, 2011, ZX Spectrum, procesor 1MHz, pamięć 48kb, 1. miejsce (oldschool demo) na Riverwash 2011

W kategorii "newschool demo" wystawiono dwie produkcje. Pierwsze miejsce zajęło pecetowe demo "Machineris" grupy Futuris.


Machineris, Futuris, 2011, PC, 1. miejsce (newschool demo) na Riverwash 2011

W kategorii "Amiga demo" była tylko jedna produkcja - "The lost pixellers vol.1" grupy Ghostown, ale był to raczej slideshow (pokaz prac graficznych) niż demo samo w sobie. Ale i ta produkcja jest warta odnotowania, ponieważ stoi na bardzo wysokim poziomie.

Kategoria "intro 256b" to trzy produkcje. Pierwsze miejsce zajęło "For What It's Worth" grupy ?mla?t Design i jest to produkcja na peceta uruchamiania w środowisku MS DOS.

Kategoria "intro 4k" to również trzy produkcje, zwycięzca to intro dla systemu Windows zatytułowane "Chaos theory 4k" grupy DMA.


Chaos theory 4k, DMA, 2011, PC, 1. miejsce (intro 4k) na Riverwash 2011

Kategoria "intro 64k" to tylko jedna produkcja "Etylentro".

W kategoriach muzycznych oddano bardzo dużo prac. W kategorii "chip music" wygrał utwór "Stepp'd on my Chips" autorstwa AceMana, a kategorię "newschool music" wygrał Jazzcat z grupy Ghostown utworem "Say it, don't spray it".

W kategoriach graficznych oddano nieco mniej prac, ale i tak całkiem sporo. Kategorię "newschool gfx" wygrał Slayer z grupy Ghostown pracą "Last Train To Nowhere", zwycięzcą w kategorii "pixel gfx" również okazał się być Slayer z pracą "Variete Est Morte", a konkurencję "3d gfx" wygrał Biter pracą "Garage".


Last Train To Nowhere, Slayer/Ghostown, 2011, 1. miejsce (newschool gfx) na Riverwash 2011


Variete Est Morte, Slayer/Ghostown, 2011, 1. miejsce (pixel gfx) na Riverwash 2011


Garage, Biter, 2011, 1. miejsce (3d gfx) na Riverwash 2011

Trzeciego dnia party, w niedzielę, odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Spotkanie zakończyło się oficjalnie około południa.

Riverwash 2011 to bardzo udane spotkanie demoscenowe. Jego największymi zaletami była duża frekwencja i dobre produkcje, a także lokalizacja w centrum kraju.

Osoby zaciekawione demosceną i jej twórczością zapewne ucieszy informacja, że w tym roku odbędą się jeszcze trzy polskie imprezy scenowe. Pierwsza to Silesia Party 5 (patrz: silesiaparty.pl), które odbędzie się w Będzinie na Śląsku w dniach 21-23 października 2011 r. i będzie to głównie spotkanie sceny C64. 5 listopada 2011 r. w Warszawie będzie miała miejsce kolejna, druga "Noc z demosceną" - całonocny pokaz najlepszych dem ze wszystkich platform. Trzecie party to Silly Venture 2k11 (patrz: sillyventure.pl) w Gdańsku (11-13 listopada 2011 r.), które będzie spotkaniem scenowców z platformy Atari.

Sławomir Wilk

Artykuł opublikowany został w serwisie Dziennik Internautów www.di24.pl.
Komentarze:


Biter2011-09-08 13:24
Bardzo dobry i kompleksowy raport, pozdrawiam
pepson2011-09-08 14:39
Zacne!
Sebaloz2011-09-08 20:01
Mozesz juz nie pamietac, ale w 1992 roku w Lodzi odbylo sie Terminator Party.
http://noname.c64.org/csdb/event/?id=732

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)