INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
23 GRUDNIA 2010  /  TECHNOLOGIE  /  9 KOMENTARZY

WIRTUALNA KARTA PREPAID DO PŁATNOŚCI INTERNETOWYCH OD BANKU BZ WBK

Posiadając tzw. wypukłą kartę płatniczą mamy możliwość robienia zakupów w sklepach internetowych na całym świecie. Niestety, większość Polaków takiej karty nie posiada, a to czego na co dzień używamy to tzw. karty płaskie, czyli zwykłe karty bankomatowo-debetowe. Niektóre banki oferują usługę w postaci wirtualnych kart płatniczych, ale wiąże się to z koniecznością posiadania konta w danym banku, podpisywania dodatkowej umowy oraz wnoszenia niemałych rocznych opłat za usługę. Od banku BZ WBK otrzymałem do testów wirtualną kartę płatniczą typu prepaid, której najważniejszą cechą jest możliwość jej samodzielnego wygenerowania w ciągu minuty, przy pomocy formularza internetowego.

Zacznę od tego, że kartę wygenerowałem sam, wchodząc na stronę prepaid.bzwbk.pl. W formularzu podałem podstawowe dane osobowe i po chwili został wygenerowany plik pdf z danymi karty.

Do każdej karty przypisany jest indywidualny numer konta bankowego. Doładowanie karty polega na wykonaniu zwykłego przelewu na ten rachunek, można też skorzystać z opcji szybkich płatności międzybankowych. W obu przypadkach doładowanie karty obłożone jest prowizją w wysokości 1 zł (czyli jeśli chcemy doładować kartę kwotą 123 zł, trzeba przelać 124 zł), wyjątkiem są tu przelewy z mBanku, które obłożone są prowizją w wysokości 3% doładowywanej kwoty (jednocześnie szybka płatność międzybankowa z mBanku to 1 zł). Rodzi to drobne problemy natury matematycznej. O ile posiadacz konta w innym banku aby doładować dokładnie 123 zł przelewa 124 zł, to klient mBanku musi w tym samym celu przelać 126 zł i 8 gr (jeśli zapomni o końcówce, doładuje kartę kwotą poniżej oczekiwań i nici z zakupów). Ponieważ z posiadaniem karty nie wiąże się konieczność podpisywania umowy z bankiem i nie ma opłat za jej obsługę, obecność prowizji za doładowania jest dla mnie w pełni zrozumiała. Nie rozumiem tylko dlaczego klienci mBanku są obłożeni wyższą prowizją, choć to też zależy od kwoty, bo doładowując kartę drobnymi pieniędzmi, na przykład 20 zł, posiadacz konta w mBanku zapłaci prowizję 60 groszy, a klienci innych banków za to samo zapłacą złotówkę.

Zapraszając mnie do testów bank BZ WBK był na tyle miły, że na starcie doładował moją kartę kwotą 100 zł, mogłem więc od razu przetestować tę formę płatności. I od razu powiem, że zakupy w zagranicznych sklepach internetowych to jest to. Można kupować w USA i Europie, gdzie koszt wysyłki do Polski wcale nie jest duży. Można kupować programy w AppStore, książki w Amazonie (który ostatnio wprowadził bezpłatną wysyłkę do Polski) i tysiącach innych zagranicznych sklepów, gdzie bardzo często produkty są tańsze niż w Polsce. Wreszcie można dokupić w Gmailu większą przestrzeń na pocztę i dokumenty, a na Flickrze założyć konto pro dające nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Kilka miesięcy temu chciałem kupić wysyłkowo pewną zagraniczną publikację wartą kilka euro. Były dwie formy płatności: płatność kartą lub przelew na konto. Ponieważ nie posiadałem wtedy "wypukłej" karty, postanowiłem zrobić przelew. Niestety, okazało się, że w moim banku przelew na zagraniczne konto obłożony jest opłatą 20 zł, która przewyższała wartość publikacji. Zrezygnowałem wtedy z zakupu, ale gdybym wtedy posiadał kartę internetową, zakup byłby formalnością. Dziś przy pomocy mojej karty bez problemu wykonałem kilka transakcji. Podoba mi się to, że jedyną weryfikacją płatności jest podanie numeru karty i kodu cvv2, nie trzeba logować się do banku czy potwierdzać operacji hasłem smsowym.

Zalety wirtualnej karty internetowej BZ WBK:

- samodzielne generowanie karty w ciągu minuty (karta jest od razu gotowa do używania),
- brak umowy z bankiem,
- brak opłat za wydanie karty czy za samo jej posiadanie (w przeciwieństwie do kart wirtualnych wydawanych przez inne znane mi banki),
- brak opłat za wykonywane płatności,
- dwie formy doładowania karty: przelew i szybka płatność międzybankowa,
- posiadacz karty nie musi posiadać konta bankowego (doładowania można wykonać np. w Poczcie Polskiej lub Żabce).

Wady:

- nietypowa prowizja za doładowanie karty dla klientów mBanku (dotyczy doładowań przy pomocy przelewu, doładowania szybką płatnością międzybankową objęte są standardową prowizją),
- wysoka opłata za rozładowanie karty - zwrot pieniędzy na wskazany rachunek bankowy kosztuje 15 zł,
- niski limit jednorazowej płatności kartą (500 zł) - brak możliwości dokonywania większych zakupów.

Moim zdaniem po prostu warto założyć tę kartę, bo jej posiadanie nic nie kosztuje i jest niezobowiązujące. W zamian otrzymujemy możliwość dokonywania zakupów na całym świecie oraz wykonywania drobnych płatności w serwisach społecznościowych i grach online.

Sławomir Wilk
Komentarze:


Robert Drózd2010-12-24 09:38
Piszesz:
Ponieważ nie posiadałem wtedy "wypukłej" karty, postanowiłem zrobić przelew.
Ale większość płaskich kart visa electron, np. te z mbanku działa przecież w sieci?

ps. widzę że ostatnio obrodziło testami karty wbk, u mnie był parę dni temu:)
http://swiatkindle.pl/test-karty-internetowej-z-bz-wbk/
Peter_D2010-12-27 15:20
Może i fajnie jest posiadać coś takiego. Nie przeczę, ale wizja płacenia każdorazowo prowizji za wpłatę jest dość odpychająca. Ja posiadam konto na Paypalu, który już od jakiegoś czasu ładnie prosperuje pa polskim rynku. Muszę powiedzieć, że po kilkunastu operacjach jestem bardzo zadowolony. Nie płacę prowizji za przelewy do innych krajów, mogę spokojnie zrobić przelew ze swojego banku bez zbędnych formalności. Owszem, trwa to trochę długo, ale sklepowi też nie trzeba płacić od razu. Inna sprawa, że na niespodziewane wydatki kasę mam na Paypalowskim koncie więc czasem oczekiwania na wpłatę środków się nie przejmuję. Bardzo fajna sprawa to połączenie Paypaya z Ebayem. Jest tak idiotoodpornie zrobiona, że każdy się połapie. Tak więc gdyby kiedyś mnie naszło sprzedawanie na paypalu to jestem na to gotowy ;) Dodam jeszcze, że praktycznie każdy sprzedający na ebayu udostępnia tylko i wyłącznie taką formę przelania pieniędzy udostępniając swój adres do zapłaty jako adres e-mail. Przelew przechodzi natychmiastowo, bez zbędnych ceregieli. Praktyczne rozwiązanie.

Co do przesyłek...najtańsza przesyłka jaka teraz obowiązuje z USA za paczkę to ok, 17$...niejednokrotnie koszt przesyłki był większy od samej wartości paczki jaką zamawiałem. Raz nawet 13x większy więc z tymi kosztami przesyłki to nie jest tak różowo ;)
lokaty bankowe2011-04-23 21:53
Jeśli chodzi o zakupy na zagranicznych stronach to spokojnie można poradzić sobie bez posiadania takiej karty. Każdy szanujący się serwis czy sklep umożliwia płatności paypal, których wykonanie jest proste, szybkie i nie drogie. już od paru la korzystam z tego systemu i jestem zadowolony. Na co dzień nie trzymam pieniędzy na koncie paypal. Jeśli chcę coś kupić to robię przelew - mtransfer (mBank) i konto paypal jest zasilone natychmiast kwotą jaka jest mi potrzebna do wykonania zakupu.
yyy...2012-07-13 14:57
Płaską kartą też można płacić w internecie. Sklep musi akceptować takie płatności oraz trzeba mieć odblokowane limity transakcji w internecie.
fake2013-06-26 14:40
kłamstwo, opłata za wydanie karty = 4,99
mieszane odczucia2013-07-24 21:55
rzeczywiście pobierają 4.99 za niby " darmową" kartę , a poza tym to w szybkim tempie znika kasa z karty , coś mi tu nie gra ...
Bolek2014-02-10 17:44
Miałem tą kartę ale zrezygnowałem bo praktycznie nic nie można zrobić poza doładowaniem.
Kupowanie w Internecie nie działa, przelew nie działa, odpowiedzi na pytanie, kontakt tylko przez i-mail na który nikt nie odpowiada.
Żadnego wyjaśnienia ani pomocy. Jest to straszna lipa, mimo że masz pieniądze to nie możesz nic zrobić, wykup płatny 15 zł pozostałych pieniędzy trwa dość długo.
Tak że trzeba się dobrze zastanowić czy warto pchać się w to dziadostwo.
marcin2015-01-16 00:08
Lipa jakich mało. Popieram kolegę, nic sie nie da zrobić tą kartą. PayPal jest ok, ale większość chińskich sklepów hurtowych nie akceptuje paypala i co sie okazało karty wirtualnej bzwbk też nie, wiec pytam, po cholerę ona wg jest. Jak gdzieś akceptują PayPal to i akceptują zwykle karty bankowe tylko faktycznie trzeba poprzestawiac ustawienia karty. Pozr i odradzam
PROSZE O ODP!2015-05-08 15:01
W ile Czasu przychodzi taka karta wirtualna?

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)