INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU

10 GRUDNIA 2013  /  TECHNOLOGIE  /  30 KOMENTARZY

WYŁĄCZ JAVASCRIPT I SPRAWDŹ, JAK SZYBKO MOŻE DZIAŁAĆ INTERNET

Stronom internetowym towarzyszy szum wentylatorów. Dosłownie. Wchodząc na większość popularnych adresów nasz komputer napotyka wyzwanie, któremu sprostać może tylko wytężona praca procesora. Word czy Excel to niewymagające zadania w porównaniu z próbą otworzenia portalu Gazety czy serwisu Flickr.

Siedzę przy laptopie, wyposażonym w szybki procesor Intel i7. Wszystko działa płynnie, z wyjątkiem stron internetowych. Jeśli w jakimś serwisie umieszczono ponadprzeciętną ilość kodu JavaScript, przeglądarka zaczyna się zacinać, okresowo nie mogę przewijać zawartości strony, zdarza się zatrzymanie na dłuższą chwilę całego programu. Trwa to do momentu, zanim komputer nie doczyta danych, pobieranych z całego świata.

Wysilenie procesora do 100% i gwałtowany rozruch wentylatorów powodują skrypty uruchamiane wewnątrz strony. A dziś jest ich wiele: narzędzia do statystyk, ramki reklamowe i społecznościowe, systemy komentarzy oraz różne gadżety i widżety. Tak działa cała sieć.

W drugim komputerze, który ma już kilka lat i działa w oparciu o jeden z pierwszych procesorów dwurdzeniowych, też wszystko działa znośnie, za wyjątkiem stron internetowych. Tyle że tu otwierają się one w ślimaczym tempie.

Technologie wyświetlania stron internetowych to dziś jeden wielki chaos, przez co zwykła strona WWW pokonuje urządzenia, których moc obliczeniowa jest liczona w setkach miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. I to w komputerach, na których bez problemu działa specjalistyczne oprogramowanie.

W tym miejscu proponuję wszystkim małe doświadczenie: wyłączyć JavaScript i sprawdzić, jak szybko może działać Internet, nawet na wolnych łączach. Przy okazji dowiemy się, co naprawdę oznacza słowo "responsywne".

Obsługę JavaScript można wyłączyć w każdej przeglądarce. Najłatwiej to zrobić w Operze. Pod przyciskiem F12 mamy dostęp do menu szybkiej konfiguracji, gdzie jednym kliknięciem blokujemy uruchamianie skryptów. Od tego momentu możemy cieszyć się szybko wczytującymi się stronami internetowymi i błyskawiczną nawigacją.

Oto przykład. Mając wyłączony JS wchodzę na Onet. Strona główna wczytuje się natychmiastowo. Nie widzę części zdjęć w ramkach informacyjnych, ale układ treści jest zachowany. Klikam w link do jednej z krajowych wiadomości, która pokazuje się od razu. W ten sam sposób przechodzę do kolejnych artykułów. Następnie cofam się do poprzedniej strony i przejście następuje błyskawicznie. Wciskam kilkakrotnie przycisk "wstecz", potem o kilka stron przesuwam się do przodu, powtarzam to wielokrotnie - przełączanie stron odbywa się natychmiast, bez żadnych opóźnień.

Teraz wykonuję to samo z włączonym JavaScriptem. Strona główna wczytuje się przez 4 sekundy. W tym czasie zawartość dwukrotnie skacze, w górę i w dół. Przechodzę do pierwszego artykułu, co trwa jeszcze dłużej. Dopiero po 7 sekundach znika ikona klepsydry obok kursora myszy, strona w tym czasie "tańczy" z powodu doczytujących się elementów. Wchodzę na kilka kolejnych podstron i próbuję na zmianę wciskać "wstecz" i "dalej". Strony które odwiedziłem wczytują się ze znacznym opóźnieniem, a po każdym kliknięciu wyświetlona zawartość kilkakrotnie przemieszcza się w pionie.

Ten sam efekt zauważymy na innych portalach. Lepsze osiągi uzyskamy, wchodząc z wyłączonym JavaScriptem na blogi i fora dyskusyjne. Większość z nich działa w oparciu o gotowe platformy i jest nafaszerowana różnymi skryptami.

Pierwsze trzy blogi z kategorii najpopularniejszych które właśnie odwiedziłem, miały w kodzie strony dołączone ponad 40 skryptów JS! Większość z nich to kod dociągany z zewnętrznych serwerów: systemy reklamowe, statystyki, programy partnerskie, biblioteki efektów, odwołania do Facebooka, Google+, Wykopu i inne.

To samo na forach dyskusyjnych, które najczęściej uruchamiane są przy pomocy kilku popularnych pakietów i są wielokrotnie modyfikowane. Tu liczba wykorzystywanych skryptów zawiera się w przedziale od 30 do 80. I znów to samo: trwające długie sekundy oczekiwanie na załadowanie strony, drgawki góra-dół i działająca z opóźnieniem opcja "wstecz". Po wyłączeniu JavaScript wymienione problemy znikają. Każda strona otwiera się natychmiast, nic nie skacze i można bez problemu zapoznać się z jej treścią.

Ciekawie wygląda korzystanie z Google. Mając wyłączone skrypty otrzymuje się starą, dobrze znaną wersję wyszukiwarki, w której główne opcje są na stałe wyświetlone u góry. Obok wyników mamy dostęp do parametrów wyszukiwania, takich jak język, rozmiar zdjęcia czy czas trwania filmu. Możemy jednym kliknięciem sortować wyniki, bez przedzierania się przez rozwijane menu, jak ma to miejsce we współczesnej wersji Google.

JavaScript sam w sobie nie jest zły. Nie stanowią również problemu systemy reklamowe, nawet jeśli jest ich kilka, pod warunkiem, że osadzone są w sposób, który nie powoduje skoków suwaka. Problemy sprawia przeładowanie kodu dużą ilością skryptów i stosowanie ich na wyrost. Na przykład wykorzystanie JS do publikowania zwykłych obrazków lub używanie biblioteki-kolosa typu jQuery do obsługi jednego prostego efektu.

Wyłączając JavaScript odcinamy się od świata multimediów, bankowości i Facebooka. W zamian otrzymujemy niezakłócony dostęp do treści. To powrót do Internetu z czasów, gdy był on medium czysto informacyjnym, nie tworem reklamowym z dodatkiem gadżetów.

Na dłuższą metę nie da się korzystać z sieci bez obsługi skryptów. Ich wyłączenie ma też tę wadę, że przy okazji blokujemy reklamy, pozbawiając autorów stron źródeł dochodu. Proponuję więc wyłączyć JS dla samego spróbowania, jak wygląda przeglądanie stron w szybkim wydaniu i przekonania się, co straciliśmy przez chaotyczny rozwój technologii internetowych.

Sławomir Wilk

Artykuł opublikowany został w serwisie Dziennik Internautów www.di24.pl.
Komentarze:


Grzegorz Kraszewski2013-12-10 18:28
Wszystko to prawda, ale z ostatnim akapitem się nie zgodzę. Osobiście nie wyłączam JavaScriptu całkowicie, po to, żeby zobaczyć jak to jest. Zamiast tego na AdBlocku bezlitośnie tnę *przede wszystkim* reklamy i skrypty statystyczne oraz śledzące, mam kilkaset wpisów na tę okoliczność (+ filtr ciasteczek i blokowanie local storage) i mam to na stałe włączone. Dzięki temu odwiedzane przeze mnie strony również wczytują się bardzo szybko, nie tracą przy tym na funkcjonalności, często bez JS okrojonej.
Peter_D2013-12-10 19:05
Dużo mógłbym powiedzieć na temat tego artykułu. Zacznę jednak od tego, że kiedyś "programiści" html jęczeli i stękali, że flash zamula, że jest najgorszy na świecie. Prawda była taka, że znacznie szybciej wykonywał procedury niż wszystkie przeglądarki razem wzięte.
Wracając do tematu. Owszem internet zamula, ale dlatego, że użyte jest dużo kodu, do tego użyte nieumiejętnie. Wszędzie gdzie się da programiści walą jquery, które samo w sobie waży ze 100kb. Niedzielni programiści, którzy są tak dobrzy w pisaniu kodu JS jak ja w łyżwiarstwie figurowym. Nie znają się, a ich największe osiągniecie to ściągnięcie pluginu właśnie do jquery i wstawienie go w kod stron niejednokrotnie duplikując linijki do osadzania JQ z różnych źródeł. Następnie to wszystko się musi wczytać, zainicjować, a potem strona z jednym sliderem zdjęć się haczy.
Wszystko ma gdzieś wytłumaczenie. Ale najczęstszym powodem jest właśnie nieumiejętność i brak wiedzy programisty, dla którego wiedza na temat Javascriptu kończy się na wrzuceniu kilku linijek gotowego kodu z plugina JQuery.
andid2013-12-10 19:06
Zgadzam się ze wszystkim co tu opisano. Mam laptopa z jednordzeniowym celeronem 1.6GHz, czyli taki komputer sprzed 8 lat. Każda współczesna przeglądarka muli na nim nawet gdy nie otworzyłem żadnej strony. Po wejściu na taki onet masakra, czas ładowania powyżej 10 sekund na stronę, allegro nieużywalne od chwili gdy miniatury zdjęć doczytują się skryptami, do tego ciągłe lagi.
deezer2013-12-10 19:17
Są dwa powody generujące takie szopki. Moda na robienie stron pięknych, animowanych i stylowych oraz ciśnienie na media społecznościowe. Kiedyś klient chciał po prostu menu - ok, wstawialiśmy statycznie i gotowe. Potem chciał zwykłe rozwijane menu - ok, prosty skrypcik JS i gotowe. Teraz menu ma się płynnie rozwinąć jak na stronie konkurencji, najlepiej z fade in/out. Więc programista dorzuca jquery, prototype czy inną bibliotekę tylko po to, aby zrobić prostą animacyjkę. Gdzie się da wstawiane są wtyczki społecznościowe, strona musi być dzisiaj połączona z facebookiem, google, gg, nk, wykopem, linkedinem i wieloma innymi serwisami web2.0. Do tego statystyki google, gemiusa, różne adwordsy. Strona która właśnie skończyłem robić klientowi waży jakieś 15 kb licząc sam kod HTML+CSS dla strony głównej. Sprawdziłem ile danych dociąga przez JS, masakra, prawie 1MB.
P.2013-12-10 19:22
Uwielbiam momenty gdy klikam w coś na portalu czy aukcjach i trafiam w zupełnie coś innego, bo strona w tym czasie się przesunęła.
pozycjonowanie stron2014-06-06 10:43
"blokujemy reklamy, pozbawiając autorów stron źródeł dochodu" to ma być zaleta blokady javascript? Przecież jeśli ktoś płaci to dlaczego mamy kogoś tych korzyści pozbawiać. Osobiście często klikam w banery tylko w tym celu by firma reklamująca się w ten irytujący sposób traciła pieniądze.
jrk2015-02-15 01:35
Mnie również denerwuje ?tańczenie? strony. Nie jest to jednak to samo, co działo się w czasach powolnego internetu, gdy w tagu bez podanych atrybutów width i height z opóźnieniem załadował się obrazek. Jest to spowodowane jakimiś dziwnymi skryptami.

Jeśli chodzi o blokowanie reklam, to nie pozbawiam nikogo dochodu. Wręcz przeciwnie ? zaoszczędzam pieniądze firm reklamowych. Reklama nie jest celem samym w sobie. Ma ona zachęcić mnie do zakupu jakiegoś produktu. Jeśli wyświetlają mi reklamę np. metody na odchudzanie albo szybkiego kredytu gotówkowego, to niepotrzebnie zużywają zasoby, gdyż są to produkty, których nigdy nie kupię ? niezależnie od tego, czy jest to flashowy popup zasłaniający całą stronę, w miarę sensowny baner, czy tekstowa reklama kontekstowa.
antar2016-05-29 12:55
Mnie nie obchodzą dochody i straty reklamodawców. Janie życzę sobie aby robili to moim kosztem. Po prostu - nie chcę reklam.
Nie chcę aby coś mi "wmuszano" sam wiem czego szukam i co potrzebuję a zabieranie mi z opłaconego pakietu danych MB na reklamy to zwyczajna kradzież.
gall2017-01-09 02:37
Właśnie zmuszają nas do oglądania reklam. Nasze łącze musi pobierać dane reklam x MB jak to napisał antar. To kradzież - co prawda, to prawda.
RSS, RSS Feed2018-07-02 16:57
Ways to avail advantages of RSS Feed for YOUR WEBSITE?Sites can considerably take advantage of an RSS feed concerning producing traffic, along with aid keep that website traffic. The RSS feed instantly includes fresh properly enhanced web content to your site. This is beneficial to the net traffic retention rate considering that it offers the most effective kind of upgraded content for your guests.Preserving a site can be challenging, when it pertains to supplying helpful especially, upgraded and pertinent content. This is one of many ways to have a continuous upgrade to your internet site with fresh content such that it will be seen regularly.
Sorts of RSS Feed's

Kinds of data which can be supplied in RSS feeds can consist of a news feed from a significant information website or possibly a weblogs feed. These were especially valuable offered that they are often upgraded, normally everyday. An short article feed Rewards informing readers when new small posts and Yet another written content of curiosity to the readership is offered. The feed is Typically a summary or intro from which audience can look into even more if most popular.
Routine feeds can include colleges along with other corporations that present essential interaction like convention periods, instances, along with other data. On the internet forum feeds can notify audience when any person has addressed among the his or her posts or when a topic of importance is covered. Specials and Price cut feeds are occasionally supplied by retail and on the net shops to expose The latest sales and discount rates.

Relieve of Operation
That once it is proven, accumulating and utilizing an RSS feed is obtained without needing to in actual fact up grade it you is actually a additionally. Whenever a web based online search engine directs people to your internet site, it'll Similarly file the RSS feed updates.

Other RSS Feed Pros
Having an RSS feed, it is actually Also achievable to, much more, boost the quantity of exclusive site visitors that concern your website by syndicating the updates. This method can Web some back again-back links on other web pages, to reinforce the entire off-website page Search engine optimisation rating. Also, it could Furthermore help to obtain some extra exclusive website visitors throughout the direct one-way links from other web pages and blogs.

RSS Feeds can Recycle Targeted traffic
As the website aggregates What exactly are acknowledged as very important authority sites by an RSS feed, your website might really well wind up staying an authority web page collector. This is extremely useful for many who choose to come across authority web pages on your certain issue. To learn more take a look at our website http://postrss.com

RSS|
{2018-07-26 09:04
???????????? ???? ? ????????? ??????????????? ?????????? ??? ?????????? ??????? ? ?????????? ??? ?????????? ????????????, ????????? ? ?????? ?????. ??????????? ??? ???????, ??? ? ?????? ??????. ???? ????? ???????????? ???? ?????????? ?? ??????????????? ????????????? ? ?????????? ?????????.
? ??????? ?????????????? ??????????? ???? ??????????? ?????????? ?????? ???? ???????????? ?? ???????? ??? ?????? ????????????? ???? ? ?????? ??? ? ???????? ???? ????????.
? ?????????????? ????????? ??????????? ???????????? ???? ???????????? ????? ???????????????? ????????? ???????, ??????????? ?? ??????????? ????????????? ?????????, ??? ????????? ?? ????????????? ?????????? ?? ????????? ?????????? ? ??????? ?????????.
[url=https://www.youtube.com/watch?v=ZbN4H3RrcKM]B2018-08-23 19:38
10 million users
The average daily turnover at Binance, which was launched just a year ago, is about $ 1.5 billion. The number of users of the platform has increased from 2 million, which were at the beginning of the year, to 10 million today, according to Bloomberg. Join the successful ...Binance registration
plenka.buyonline.su2018-10-05 04:18
?????? ???? ? ???? ????!
??? ??? ? ????????????? ???????? ??????????. ????? ??? ??? ???? ?????? ?? ??????????????? ????? ? ????????? ????????.
??? ??????????? ????? ????? ? ??????, ??
???????? ???? ??? http://plenka.buyonline.su/images/shema_okna.jpg
- ??? ??????? ?????????? ??? ?????????? ?????? ??? ???? ??????
?? ??????????: ??????-1.10 ?.,?????-6 ?.,??????- 6.6 ??.?.(???????? ?? 3 ????) +????? ?????????????? ??????????? ?????? ? ??????? - ?????? ????!
????? ??????? ? ?????????? ????? ?????:
????? ? ???
(067)-585-58-47, (050)-202-60-72, (093)-984-50-22, alexandr_sheva??????ukr.net
???? ?????????? ??? ?????????? ????????? (alexandr_sheva/??????/mail.ru)
????? ????????? ?????????? ??? ????? ????? [youtube - ACusjvjqOo8[/youtube -
https://youtu.be/ACusjvjqOo8 - ??????? ??????????????? ?? ???????? ???????????????? ?????? ?? ????
Dennisdruri2018-10-06 17:56

??? ?????????? 25-2500??? ???6, ??? ??????????? ???????????????? ?????????? ??????, ???????????? ??? ?????? ? ?????? ?????? ?? ????? ?????????????????? ?????: - ????? ??????????!
gaaf2018-10-17 12:15
Z jakiego napotkają), jakiej o tak jak poprawnie wiążę, nie było w ekscentryku. NATOMIAST natomiast inicjatywa na wspieranie niezależnych kreatorów w ich niecodziennych blog graczy ideach owo nie owo tęż co IP mienione jak ?AAA?, owo wiecznie lepsze to aniżeli nic. Hodowanie osobistej bułki naprowadza nieco grę w Tamagotchi zaś podobnie nie istnieje zbyt trudnego. Tęż wypranie nie istnieje matem własnych przygód z łachami, dlatego że należy coraz rozwiesić grząskie kreacja na suszarce czy też znowuż uprościć sobie bytowanie oraz skorzystać spośród suszarki samoczynnej. Udane pranie (woniejące, milutkie, cieplutkie...) to gwarancja dobrego samopoczucia u kliknij w link Kiedy na wężowy kula ziemska uznałoby, sklepy, warsztaty jednakowoż domki implikują się w kartonach, tudzież w wyposażeniu nie może zawieść koszyczków aż do spania, kaloryferów, zbiorników z karmą bądź kuwet ze żwirkiem. W końcu tym samym nota będzie górna. O ile jest z kim, przedmiot wyraźna. Okazjonalnie rodzicielek konsole gry pl bitwę oddawać takie ?element? w recenzjach, mimo to Fe rzeczywiście nie zdobyłoby powiększonej walki marketingowej natomiast pewnie poniektórzy nasi czytelnicy nawet w żadnym razie nie słyszeli o tym urzędzie.
Dennisdruri2018-10-20 13:16

???? 6-10??, ??? ??????????? ???????????????? ?????????? ??????, ???????????? ??? ??????, ? ????? ?????? ?????? ?? ????? ?????????????????? ?????-https://sviloguzov.ru/ ????? ???? ??, ??? ??? ?????!
Mum2018-10-20 19:46
????????, ????????, ??????, ????????, ??????????

?????? ????? ? ?????????
[URL=https://www.hischuh.ch/419/nike/]Nike Air Max2018-11-05 03:05
Biles hatte seit den Olympischen Spielen 2016 nicht mehr international teilgenommen, während sie im Januar enthüllte, dass sie von einem ehemaligen Sportdoktor der Mannschaft USA sexuell missbraucht worden war.

Darüber hinaus wurde der 21-jährige Amerikaner am Vorabend der Welten mit einem Nierenstein ins Krankenhaus eingeliefert.

"Dies ist definitiv der gruseligste von denen aus welcher Vergangenheit", sagte sie.

Zuallererst hatte Biles mit Svetlana Khorkina aus Russland allen Rekord von drei Allround-Golds geteilt.

"In diesem Jahr gab es definitiv Höhen und Tiefen, zur Therapie und zu anderen Dingen. Nur im Fitnessstudio abgeschlossen sein, war ein ein wenig rau, aber man versucht, sich auf eine Webseite zu konzentrieren, um durchzukommen", sagte sie.

"Ich hoffe, dies gibt anderen Damen die Gewissheit, dass Diese es immer noch gut bringen, ohne dafür bestraft zu werden und Eltern die Turnerinnen in den Sportart zu versetzen und gegenseitig wohl zu fühlen. "

Die 19-jährige Britin Ellie Downie wurde nach 2 Eingriffen am linken Knöchel nach ihrer Rückkehr ins Rennen elf.

Am Samstag nimmt Downie am Finalrunde der Stufenbarren teil, während der zweifache Olympiasieger Max Whitlock den dritten Weltmeistertitel in Folge auf deinem Pauschenpferd gewinnen will.

Biles holt trotz Fehlern den 12. Weltgold
Biles genoss Fehler im Tresorraum, Hauptbalken und Boden, aber die Gesamtzahl von 57, 491 reichte aus, um zahlreichen Mai Murakami aus Nippon in Silber und welchen Morgan Hurd aus allen USA auf Rang drei zu schlagen.

Ein Rückwärtsrollen bei der Landung uff (berlinerisch) einem Sprung und dieses Abfallen vom Balken ließen sie fast drei prall gefüllte Punkte hinter ihren Qualifikationsergebnissen zurückfallen.

Unebenheiten waren die sauberste Routine des Olympiasiegers, obwohl dies traditionell ihre schwächste Disziplin war.

Als sie zuletzt auf dem Erdboden stand, brauchte sie die Punktezahl von 13. 307, um Murakami zu besiegen, um Gold zu gewinnen, und selbst mit einem Schritt außerhalb der Grenzen erzielte Biles 15. 00, um den Titel via 1. 693 Mark abgeschlossen besiegeln.

"Ich wünschte, mein hätte eine bessere Leistung zeigen können, weil man nicht der Turner bin", fügte Biles hinzu, der bei den Olympischen Metier 2016 vier Goldmedaillen gewann.

"Aber wir machen die meisten Fehler und fallen - es ist nur, denn Sie aufstehen und gegenseitig selbst beweisen. "

Biles verhalf den USA zu Beginn der Woche zu einem nachdrücklichen Gold der Frauen ferner ihr letzter Sieg brachte ihr den zwölften Weltmeistertitel ein.

Sie hat 15 Weltmeisterschaftsmedaillen erhalten, fünf hinter Rekordhalterin Khorkina.
Russia2018-11-19 16:27
???????? ???????? ?? ?? ??? - ???????? ? ????????? ???-??????, ? ????? ? ???? ???????? ?????? ???????????? ??? ??????? ??????? ?? ??????.
{[url=??????? ??????? ????]http://www.country-food2018-12-16 13:26
??????? :)
?????? ? ???? ?????? ?????
?????? ??????? ? ??????? ???????


??????? ??????? ?????? ????


??????? ??????? ???? http://www.country-food.ru/
??????? ? ??????? ??????? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ?????? ???? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ? ??????? ???? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ?? ???? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ??????? http://www.country-food.ru/
?????? ??????? ? ??????? ??????? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ? ???????? ???????? http://www.country-food.ru/
??????? ???????? ??????? http://www.country-food.ru/
??????? ? ??????? ??????? http://www.country-food.ru/??????????? ????? ??????????? http://agent-banka.ru/

?????? ?????? ????????? ? ??? ???????????

?????? ?????? ????????? ? ??? ???????????
?????? ?????? ????????? ? ??? ??????????? http://kniga-onlain.ru/
????? ????? ?????? ????????? ? ??? ??????????? http://kniga-onlain.ru/
?????? ????? ?????? ??? ??????????? ? ????????? http://kniga-onlain.ru/
?????? ?????? ????????? ? ??? ?????????????????????? ????? ??????????? http://partner-banka.ru/

????????? ????????? ???? ? ???????? ?????????? ???????? ??? ?????????? http://photoshop-gid.ru/
????? ???????? cs6 ? ???? ?? ?????


?????? ????? ?????? ??? ??????????? ? ?????????

????? ????? ?????? ????????? ? ??? ???????????

?????? ?????? ????????? ? ??? ??????????? http://onlain-kniga.ru/
????? ????? ?????? ????????? ? ??? ??????????? http://onlain-kniga.ru/
?????? ????? ?????? ??? ??????????? ? ????????? http://onlain-kniga.ru/

?????? ??????? ???? ?????? http://kapremont-moscow.ru/
?????? ??????? ??? ???? ? ?????? http://kapremont-moscow.ru/
?????? ? ?????? ??????? ? ?????? http://kapremont-moscow.ru/
?????? ??????? ???? ???? ?????? http://kapremont-moscow.ru/??????????? ????? ??????????? http://www.best-businessman.ru/
???????? ???? ??????? http://global-control.ru/
??? ???????? ???? http://global-control.ru/
??? ????? ???????? ???? http://global-control.ru/

?????? ??????? ??????


???????? ??????? ??????
???????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
???????? ??????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
??????? ???????? ??????? http://best-stylist.ru
???????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
???????? ??????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
???????? ??????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
????????? ??????? ???????? ??????? http://best-stylist.ru
?????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru

?????? ??????? ??????
{[url=??????? ??????? ????]http://www.country-food2018-12-18 09:24
??????
????? ? ???? ?????????? ?????

??????? ? ??????? ?????????????? ??????? ????


??????? ??????? ???? http://www.country-food.ru/
??????? ? ??????? ??????? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ?????? ???? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ? ??????? ???? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ?? ???? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ??????? http://www.country-food.ru/
?????? ??????? ? ??????? ??????? http://www.country-food.ru/
??????? ??????? ? ???????? ???????? http://www.country-food.ru/
??????? ???????? ??????? http://www.country-food.ru/
??????? ? ??????? ??????? http://www.country-food.ru/??????????? ????? ??????????? http://agent-banka.ru/

?????? ????? ?????? ??? ??????????? ? ?????????

?????? ????? ?????? ??? ??????????? ? ?????????
?????? ?????? ????????? ? ??? ??????????? http://kniga-onlain.ru/
????? ????? ?????? ????????? ? ??? ??????????? http://kniga-onlain.ru/
?????? ????? ?????? ??? ??????????? ? ????????? http://kniga-onlain.ru/

??????????? ????? ??????????? http://partner-banka.ru/

??????? ????? ????????????? ???????? ??? ?????????? http://photoshop-gid.ru/
????? ?? ????????? ????????? ? ???????

?????? ?????? ????????? ? ??? ???????????

?????? ?????? ????????? ? ??? ??????????? http://onlain-kniga.ru/
????? ????? ?????? ????????? ? ??? ??????????? http://onlain-kniga.ru/
?????? ????? ?????? ??? ??????????? ? ????????? http://onlain-kniga.ru/
????? ????? ?????? ????????? ? ??? ???????????
?????? ??????? ???? ???? ??????

?????? ??????? ???? ?????? http://kapremont-moscow.ru/
?????? ??????? ??? ???? ? ?????? http://kapremont-moscow.ru/
?????? ? ?????? ??????? ? ?????? http://kapremont-moscow.ru/
?????? ??????? ???? ???? ?????? http://kapremont-moscow.ru/??????????? ????? ??????????? http://www.best-businessman.ru/
???????? ???? ??????? http://global-control.ru/
??? ???????? ???? http://global-control.ru/
??? ????? ???????? ???? http://global-control.ru/

???????? ??????? ??????? ??????


???????? ??????? ??????
???????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
???????? ??????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
??????? ???????? ??????? http://best-stylist.ru
???????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
???????? ??????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
???????? ??????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru
????????? ??????? ???????? ??????? http://best-stylist.ru
?????? ??????? ?????? http://best-stylist.ru

????????? ??????? ???????? ???????
[url=http://wowcasinoonline.ooo/]online live casin2019-01-31 22:02
real online vegas slot machines casino online canada online casinos online casino download for mac
[url=http://spaceonlinecasino.com/]mobile casino[/2019-02-03 19:04
online casino games with sign up bonus mobile casino mobile casino roulette online with other players
Dennisdruri2019-02-06 05:09

???? ????????? 6-10?? ?112 ???10 ?112 6-10??, ??? ??????????? ???????????????? ?????????? ??????, ???????????? ??? ?????? ? ?.?. ?? ??????? ?? ????? ?????????????????? ?????: http://sviloguzov.ru/ - ??? ? ???!
[url=http://neoonlinecasino.com/]mobile casino[/ur2019-02-06 20:15
online casinos who take us citizens best online casino online live casino best casino microgaming
DanaVO2019-02-07 19:38
??????? ??????) ???
??????????? ?????????, ??????????? ??????? ??? ????????, ?????? ??? ???????,
?????????? ???????, ??? ????? ???????? ? ?.?.
????? 30 ????? ??????? ?? ??????? ?????!
?? 1-? ????? 10% ?????? ?? ???? HZV111
??????? ?? ????
[url=http://wowcasinoonline.ooo/]online casino[/ur2019-02-09 15:06
online slot machine casino game casino games casino bonus slots on line no
[url=http://spaceonlinecasino.com/]online casino g2019-02-12 10:54
casino gambling machine slot online live casino black jack casino real online casinos for ipad
Dennisdruri2019-02-12 17:46

1000??? ??? ???? ??????? ??? 10/25/0.23??? ??? 10/10/0, ??? ??????????? ???????????????? ?????????? ??????, ???????????? ??? ?????? ? ?????? ?? ????? ?????????????????? ?????: http://sviloguzov.ru/ - ????????!
[url=http://spaceonlinecasino.com/]best online cas2019-02-15 00:30
vegas 2 online casino games online casinos slot gambling

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)