INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU

14 STYCZNIA 2010  /  PRAWO  /  12 KOMENTARZY

AUTHALIA: PWPW ŻĄDA USUNIĘCIA OZNACZEŃ HANDLOWYCH, MINISTERSTWO KULTURY OZNAJMIA, ŻE ORGANIZACJA NIE JEST OZZ

Sprawa Authalii wychodzi już wszystkim bokiem, ale aby zamknąć sprawę, muszę podać dwie ważne informacje które dzisiaj ujrzały światło dzienne. Pierwsza: rzecznik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zażądał od Authalii usunięcia z jej strony wszelkich logotypów i oznaczeń handlowych PWPW. Druga: Ministerstwo Kultury w oficjalnym komunikacie oznajmiło, że Authalia nie jest tzw. OZZ (organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi) i poprosiło o niezwłoczny kontakt wszystkich którzy zauważą, że Authalia nadal posługuje się statusem OZZ. Ostatecznie legły więc dwa argumenty Authalii o które toczył się spór, czyli czy jest ona OZZ i czy jest partnerem PWPW.

Po akcji straszenia sądem Olgierda i po tym gdy postraszono także i mnie, Authalia wypowiedziała się na łamach Dziennika Internautów, starając się jakoś wybronić. Przedstawiciel firmy udowadniał m.in., że PWPW jest partnerem Authalii i że w tej sprawie kontaktował się z Olgierdem rzecznik PWPW żądając sprostowania, którego Olgierd rzekomo nie opublikował.

Tymczasem dziś rzecznik PWPW wydał następujący komunikat:

W dniu 13 stycznia 2010 PWPW SA zażądała od Authalia.com usunięcia ze strony internetowej tej firmy wszelkich oznaczeń handlowych PWPW SA, w szczególności logotypu, tekstu ze strony www.pwpw.pl oraz odesłania do witryny PWPW.
Pismo podpisane przez Zarząd zostało wysłane mailem oraz listem poleconym.
Arkadiusz Słodkowski, rzecznik prasowy PWPW SA (link)

Czyli PWPW oficjalnie zabroniło Authalii podpierania się autorytetem tej instutucji.

Przedstawiciel Authalii w rozmowie z Dziennikiem Internautów poruszył także drugą sporną sprawę, pisząc m.in. że "naszym zdaniem Authalia.org jest OZZ".

Tymczasem dzisiaj Ministerstwo Kultury opublikowało oficjalny komunikat następującej treści:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, iż stowarzyszenie Authalia.org (...) nie jest organizacją zbiorowego zarządzania. (...)
W przypadku podawania przez stowarzyszenie Authalia.org informacji, iż jest ono organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych lub też w przypadku usiłowania wykonywania przez to stowarzyszenie uprawnień zastrzeżonych dla organizacji zbiorowego zarządzania, uprasza się o niezwłoczne przekazanie w tym zakresie informacji na adres rzecznik@mkidn.gov.pl oraz poinformowanie starosty powiatu olsztyńskiego. (link)

Czyli Ministerstwo Kultury oficjalnie oznajmiło, że Authalia nie jest OZZ i - najwidoczniej zdenerwowane całym tym zamieszaniem - poprosiło o kontakt, gdyby ktoś zauważył że Authalia wciąż posługuje się statusem OZZ.

Dziś strona Authalii została wyłączona. Znajduje się na niej tylko komunikat:

Przerwa techniczna.
W związku z przygotowaniem serwisu do wdrożenia usługi Bezpiecznego Archiwum przy współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. zawieszamy czasowo funkcjonowanie serwisu. Administracja.

W ten oto sposób zakończyła się sprawa podpierania się autorytetem państwowych instytucji w komercyjnym przedsięwzięciu. Szkoda tylko, że na tak zdecydowany ruch ze strony PWPW i ministerstwa trzeba było czekać tyle tygodni.

Sławomir Wilk
Komentarze:


Olgierd2010-01-14 15:53
Warto chyba dodać: amen! ;-)
Alth2010-01-14 16:17
W punkcie pierwszym swojego statutu mają zapis:
"Stowarzyszenie jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych."
Chyba czeka ich wycieczka do sądu i zmiana statutu :)
Makdaam2010-01-14 16:33
Święta... potrzeba było trochę czasu. Wcześniej (po komunikacie PWPW, przed informacją z ministerstwa) zmieniono układ i treść strony Autralii tak, że zniknęły wszystkie wzmianki o PWPW.
azet2010-01-14 20:45
Czy można tak za parę nerwowych słów zniszczyć komuś firmę, marzenia, życie?
l2010-01-14 22:26
Marzenia, firma, życie zbududowane na kłamstie, oszustwie?
Można, powiem wiecej nawet trzeba!
Tak trzymać !!!
men2010-01-14 22:37
@azet
oszustów trzeba tępić, w nosie mam ich marzenia.
przechodzień2010-01-14 22:42
chyba nie wiesz co piszesz..... oni sie sami zniszczyli.
mm2010-01-15 02:02
No i pójdą siedzieć :)
Koziołek2010-01-15 09:14
Czasu trochę to zajęło, ale trzeba pamiętać, że ministerstwo czy PWPW też mają własne ścieżki pracy. Nie jest to tak jak w przypadku prywatnej firmy, że gdy ktoś gardłuje to jednym telefonem nasyła się na niego prawników (Kominek vs Budyń, teraz Authalia). Jest dobrze trzeba się cieszyć.

@azet, niszczenie interesu oszusta jest dobre.
Edi2010-01-15 21:35
Właśnie na ich stronie jest piękne info o przerwie technicznej, bo: "W związku z przygotowaniem serwisu do wdrożenia usługi Bezpiecznego Archiwum przy współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. zawieszamy czasowo funkcjonowanie serwisu. Administracja."
Trzeba zmienić stronę :)
azet2010-01-16 18:30
Zaczęło się od tego, że Pan Rudak wytknął Authalii nieścisłości w tym, co ogłaszali. Teraz mają już w ocenie internautów tytuł "oszuści" (czy jakiś oszukany zamierza się z nimi sądzić? czy złożyliście doniesienie w prokuraturze o popełnieniu przestępstwa?). Jeszcze trochę, a zrobicie z nich aferzystów, fanatyków religijnych, maniaków seksualnych i kanibali.

Obserwuję konflikt i widzę, że obie strony są równie skłonne do reakcji emocjonalnych. Authalia pospieszyła się ze straszeniem sądem, internauci z przyklejeniem im łatki oszustów i kłamców. Pod tym względem internauci okazali się nie lepsi od tego nerwowego pana, który był tak skory do występowania na drogę prawną. Jedyne, w czym macie przewagę, to to, że w sporze macie rację. Ale nawet racja nie uprawnia do kopania leżącego.

Ponownie oświadczam, że z Authalią nic mnie nie łączy i nie mam żadnego interesu w bronieniu ich. Ot, chciałem się wypowiedzieć.
Ziomz2010-01-20 10:08
"Jedyne, w czym macie przewagę, to to, że w sporze macie rację. Ale nawet racja nie uprawnia do kopania leżącego"

To że w sporze przeciw A ludziki mają rację faktycznie nie uprawnia do kopania leżącego - tyle tylko że tu nie ma leżącego - tu mamy do czynienia z chwaściskiem które trzeba wyrwać z korzeniami i zalać napalmem, a ziemię na której rósł obsypać wapnem :>

Panie azet naród po prostu ma już dosyć przekrętasów, którzy nabijają sobie kabzę oszukując, a tu nie dosyć że kantowali to jeszcze powoływali się na instytucje zaufania publicznego i dodatkowo bezczelnie straszyli sądem żeby wszystko uciszyć i bawić się dalej w najlepsze.

Tu nie ma mowy o pomyłce - robili to wszystko celowo i metodycznie.

To nie była nietrafiona inwestycja czy niedopracowany biznes plan czy nie do konca dopracowany pomysł - to był jeden wielki WAŁ od początku. Skok na kasę.

A i teraz chłopaki kombinują jak tu jeszcze coś ugrać..


Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)