INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
INTERNET
< 1 2 3 >

15 MAJA 2013  /  INTERNET  /  5 KOMENTARZY
Po kwietniowej zmianie wyglądu swojej strony, Allegro musiało stawić czoła krytyce. Narzekali sprzedawcy i kupujący. Pierwsi na spadające obroty, drudzy na zmienioną nawigację. Media dość przychylnie podeszły do tematu. W końcu głos rozgoryczonych użytkowników przebił się wyżej i sprawę spadku sprzedaży opisał serwis Spidersweb. W odpowiedzi Allegro opublikowało sprostowanie na łamach bloga Antyweb twierdząc, że sprzedaż nie spadła. Allegro nie mówi jednak wszystkiego.
››czytaj całość          5komentarzy
30 LIPCA 2012  /  INTERNET  /  2 KOMENTARZE
Gdy kilka miesięcy temu firma Google wprowadziła usługę wirtualnego dysku, czyli narzędzia do przechowywania plików w “chmurze”, reakcja użytkowników była pozytywna. Lecz gdzieś między entuzjazmem a zachwytem umknęło wszystkim, że firma przy okazji podniosła ceny za dodatkową przestrzeń na przykład dla poczty Gmail. Dla większości użytkowników ceny wzrosły sześciokrotnie, a dwuipółkrotne podwyżki zafundowano posiadaczom najdroższych abonamentów. Slogan “don’t be evil” przypisywany Google przez internetowych komentatorów stał się w jeszcze większym stopniu nieaktualny.
››czytaj całość          2komentarze
17 LIPCA 2012  /  INTERNET  /  3 KOMENTARZE
Rok i trzy miesiące temu opisałem historię komedii "Robin Hood", dostępnej w wersji z polskim lektorem w serwisie YouTube, za darmo i za cichym przyzwoleniem wytwórni filmowej. Film nadal jest dostępny online, a oprócz niego całe podziemie filmów, na które przymyka oko niejedna z amerykańskich firm. Podczas gdy niedawno zlikwidowano Megaupload, a teraz czarne chmury zbierają się nad Chomikuj, serwis YouTube piraci w najlepsze. Piraci? A może coś się zmieniło i wytwórnie zaczęły przychylnie patrzeć na dzielenie się filmami w sieci?
››czytaj całość          3komentarze
5 CZERWCA 2012  /  INTERNET  /  4 KOMENTARZE
Na łamach blogów i serwisów technologicznych systematycznie pojawiają się informacje o powstających w Polsce internetowych startupach. Gdy kilka lat temu zacząłem śledzić związane z tym wydarzenia, nie ukrywam, że temat mnie ciekawił. Dziś już tylko irytuje. Większość internetowych przedsięwzięć powstających w naszym kraju wydaje się być tworzona jako sztuka dla sztuki. Są to najczęściej narzędzia on-line, które według twórców są genialne, a dla użytkowników są po prostu nieprzydatne. Startupowy biznesplan wygląda następująco: krok pierwszy - uruchomienie serwisu, krok drugi - zdobycie inwestora. A co dalej lub co pomiędzy? Nie wiadomo.
››czytaj całość          4komentarze
17 MAJA 2012  /  INTERNET  /  9 KOMENTARZY
Rynek obrotu polskimi domenami jest z pozoru uporządkowany. Jednak jak w każdej branży, także i tutaj dzieją się dziwne rzeczy, często ze szkodą dla klienta. Mimo że NASK systematycznie obniża ceny odnowień domen dla partnerów, ci nie obniżają cen. Wszystkie atrakcyjne nazwy z końcówką .pl są zajęte, przy czym większość adresów jest wykupiona przez handlarzy oferujących odkupienie za duże pieniądze. Obrót domenami jest wolnorynkowy w pełnym tego słowa znaczeniu, bez żadnych instytucji nadzorujących. Efektem jest brak dostępnych adresów i wysokie ceny, a poszkodowani są jak zwykle klienci.
››czytaj całość          9komentarzy
7 MARCA 2012  /  INTERNET  /  0 KOMENTARZY
W czasach Internetu i błyskawicznego dostępu do informacji jesteśmy narażeni na spadek jakości udostępnianych treści. Kto z nas jest w stanie sprawdzić wiarygodność informacji znalezionej w sieci? Czy w ogóle mamy możliwość zweryfikowania treści, które docierają do nas coraz liczniej ze wszystkich stron? Na dodatek rozwój technologii i nowe trendy zamieniają nas, odbiorców, w nadawców treści. Przekazując informacje z rąk do rąk przez maila, GG, Facebooka czy Twittera nie mamy czasu na weryfikację i szukanie źródeł. Tymczasem Internet stał się głównym źródłem informacji także dla mediów. Stacje radiowe i telewizyjne powołują się na doniesienia i ciekawostki znalezione w sieci, tworząc z nich tematy dla swoich serwisów informacyjnych. Dziennikarze, mając świadomość niskiej jakości i wiarygodności internetowych źródeł, rzadko wspominają czytelnikowi czy widzowi, że wiadomość znaleźli w Internecie. Tę sytuację wykorzystują internetowi dowcipnisie, którzy wpuszczają do sieci fałszywe informacje.
››czytaj całość          ››przeczytaj i skomentuj
30 STYCZNIA 2012  /  INTERNET  /  0 KOMENTARZY
Kilka dni temu, na fali protestów ACTA, Kancelaria Premiera usunęła ponad 5 tysięcy komentarzy z rządowego profilu na Facebooku. Dzień później serwis, który śledził proces usuwania komentarzy, swoim raportem zadał kłam słowom premiera, jakoby wpisy zostały usunięte z powodu ich wulgarności. Według raportu tylko 1% usuniętych komentarzy miało charakter wulgarny. W sieci pojawiło się tylko kilka przykładów usuniętych wpisów merytorycznych. Dzięki uprzejmości osób z Fanpage Trendera otrzymałem większą liczbę usuniętych komentarzy. Po przeczytaniu całości mogę potwierdzić, że wpisy niekulturalne stanowiły jedynie promil całości. I tu ważna informacja - przekleństwa zostały użyte tylko w pięciu komentarzach, były to dwa słowa "ch..", jedno "d..." i dwa "p......ę", nie było natomiast klasycznego wulgaryzmu na "k". To dodatkowo podważa słowa premiera, który odpowiadając dziennikarzom na pytania nie tylko powiedział "usuwamy tylko wulgarne komentarze", ale i dodał, że nie jest w stanie ich zacytować, sugerując że są tak obrzydliwe. Z tysięcy skasowanych wpisów wybrałem część, którą niżej prezentuję. Każdy może ocenić, czy decyzja o ich usunięciu była słuszna. Zapraszam do lektury (pisownia oryginalna).
››czytaj całość          ››przeczytaj i skomentuj
27 STYCZNIA 2012  /  INTERNET  /  6 KOMENTARZY
Gdy polski rząd potwierdził zamiar podpisania dokumentu ACTA, internauci zorganizowali protest w sieci, co było zaskoczeniem głównie dla polityków, ale i komentatorów. Spodziewano się, że na wirtualnym proteście się skończy. Internauci byli do tej pory traktowani jako przedstawiciele zamkniętej subkultury, którzy nie interesują się światem zewnętrznym. Zbyt młodzi by mieć swoje zdanie i zbyt podzieleni, by się zbuntować. Z roku na rok sytuacja ulegała zmianie. Ludzie zaczęli tworzyć coraz silniejsze społeczności, które mimo częstej różnicy poglądów potrafiły osiągnąć kompromis w kwestiach większej wagi. Mimo dużego rozproszenia i braku klasycznej organizacji okazało się, że społeczności internetowe potrafią mówić jednym głosem i samoczynnie organizować się, gdy wymaga tego sytuacja. Pojawiły się pierwsze oddolne inicjatywy, które działaniem wykroczyły poza granice sieci.
››czytaj całość          6komentarzy
26 STYCZNIA 2012  /  INTERNET  /  2 KOMENTARZE
Dzisiejsi politycy, artyści, dziennikarze i właściciele korporacji to w zdecydowanej większości osoby, które dzielą dwa pokolenia względem najaktywniejszych internautów. Dlatego głos tych ostatnich, mimo że coraz głośniejszy, jest marginalizowany. Pokolenie 50 i 60+ wykorzystuje Internet instrumentalnie, przejawiając brak zrozumienia dla technologicznych i społecznych zmian, zachodzących w nowym medium. Widać to doskonale po reakcjach wymienionych grup na podpisanie przez Polskę dokumentów ACTA.
››czytaj całość          2komentarze
29 LISTOPADA 2011  /  INTERNET  /  2 KOMENTARZE
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że Internet jest i działa. Ale czy działa dobrze? Moje pokolenie wychowało się w czasie pierwszych komputerów, które nie były podłączone do sieci. Wraz z dostępem do Internetu pojawiła się możliwość oglądania prostych stron internetowych, korzystania z poczty czy grup dyskusyjnych. Wszystko działało w miarę dobrze, do czasu upowszechnienia się Internetu do postaci, jaką znamy od niecałej dekady. Dziś Internet wykorzystuje się do wszystkiego. Niestety, pierwotne standardy i protokoły sieciowe, stworzone do prostych celów, obrosły w rozszerzenia, dostosowujące ich działanie do potrzeb współczesnego użytkownika. Internet jaki znamy jest więc z pozoru bardzo nowoczesny, ale u podstaw oparty o przestarzałe technologie. To dlatego mamy problemy ze spamem, wirusami, przeciążonymi serwerami czy dostępem do wybranych stron. I chociaż nie każdy z nas te problemy zauważa, to i tak wszyscy płacimy za ten stan rzeczy. Ponosimy przecież koszty utrzymania całej infrastruktury i godzimy się na ograniczenia, wynikające z konstrukcji sieci.
››czytaj całość          2komentarze
< 1 2 3 >