INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
19 LISTOPADA 2009  /  RAPORTY  /  17 KOMENTARZY
Firma SquareTrade zajmująca się sprzedażą i obsługą gwarancyjną sprzętu komputerowego przedstawiła raport awaryjności laptopów, oparty na analizie 30 tys. sprzedanych urządzeń. Z raportu wynika, że aż jedna piąta (20%) laptopów psuje się w ciągu trzech lat od daty zakupu. Stopień awaryjności jest więc bardzo wysoki. Dla porównania, średnia awaryjność trzyletnich samochodów zbadana przez organizację ADAC wynosi niecały 1%. Stąd wniosek, że laptopy psują się 20 razy częściej niż samochody. Czy to znaczy, że elektronika jest bardziej zawodna od mechaniki? Nie. Producenci samochodów po prostu bardziej dbają o reputację niż producenci laptopów.
››czytaj całość          17komentarzy
19 LISTOPADA 2009  /  OPINIE  /  4 KOMENTARZE
Przez 11 lat byłem klientem Ery. Najpierw jako abonamentowiec, potem korzystając z telefonu na kartę. Po wielu latach, w 2009 roku, Era jako ostatnia na rynku dała w prepaidzie płaską stawkę do wszystkich (oczywiście oprócz Play) w wysokości 29 groszy za minutę. Niestety, reszta się nie zmieniła, bo dostosowanie się Ery do ofert konkurencji i wymagań klientów to rzecz niemożliwa. Z powodu horrendalnie wysokich kosztów korzystania z internetu, gdzie za 500 kb trzeba płacić 72 grosze i to oddzielnie za dane pobrane i wysłane (czyli w praktyce półtora złotego za proste sprawdzenie czy jest nowa poczta) zacząłem się rozglądać za innym operatorem. W międzyczasie Era zaoferowała mi darmowy pakiet internetowy z limitem 5 MB, za który i tak trzeba zapłacić 5 zł. Przeniosłem więc numer z Ery do mBank mobile i jestem zadowolony. Mam tańsze rozmowy, darmowy internet 20 MB i tanie pakiety internetowe (100 MB za 5 zł).
››czytaj całość          4komentarze
18 LISTOPADA 2009  /  INTERNET  /  13 KOMENTARZY
Zakończyło się głosowanie internautów w corocznym kontrowersyjnym plebiscycie Webstar Festival dla najlepszych polskich stron internetowych. Kandydaci wydali tysiące złotych na zgłoszenie swoich stron do konkursu, internauci wysłali tysiące płatnych sms-ów na swoich kandydatów. Ponieważ organizatorzy zwlekają do 12 grudnia z oficjalnym ogłoszeniem wyników, przedstawiam wyniki nieoficjalne, które w 100% pokrywają się z oficjalnymi (pochodzą ze strony organizatora).
››czytaj całość          13komentarzy
11 LISTOPADA 2009  /  OPINIE  /  5 KOMENTARZY
Dzisiaj w serwisie Telepolis przeczytałem informację, że sieć Heyah wprowadza w grudniu promocję cenową na rozmowy głosowe z Wietnamem. Minuta połączenia z tym krajem ma kosztować 29 gr. Jednocześnie w Heyah minuta połączenia z abonentem Play w Polsce kosztuje... 79 groszy! Rozmowa z Polski do Polski kosztuje prawie trzy razy drożej niż z Polski do Wietnamu!
››czytaj całość          5komentarzy
10 LISTOPADA 2009  /  TECHNOLOGIE  /  3 KOMENTARZE
Rynek nowoczesnych telefonów rozwija się dynamicznie. Dwa lata temu pojawił się iPhone, w ostatnim roku pojawiło się kilka telefonów z systemem Android firmy Google. Telefony przestały służyć tylko do dzwonienia, stały się także dość wygodnymi urządzeniami do korzystania z internetu. Jednak w odróżnieniu od innych nowoczesnych produktów, które można dostać w każdym sklepie, nowoczesne telefony są towarem reglamentowanym. Aby dostać jeden z nich - trzeba czekać, aż któryś z operatorów podpisze umowę z producentem i sprowadzi telefon do kraju. Niestety, operator otrzymuje wyłączność dystrybucji, co oznacza, że konkurencji nie ma i klient jest zmuszony do przyjęcia warunków narzuconych przez jednego operatora. Klient musi podpisać umowę na dwa lub trzy lata i zapłacić na starcie co najmniej 1200 zł. Zbliżająca się premiera telefonu Droid firmy Motorola, który ma być pogromcą iPhone'a, tak naprawdę niewiele zmieni w układzie sił. Nowoczesne telefony nadal będą niszowym produktem dla gadżeciarzy i fanów technologii, a zwykli użytkownicy - których jest większość - pozostaną przy swoich Nokiach i innych tradycyjnych telefonach.
››czytaj całość          3komentarze
28 PAŹDZIERNIKA 2009  /  TECHNOLOGIE  /  4 KOMENTARZE
Według corocznego rankingu "Deloitte Technology Fast 50", odnotowującego najszybciej rozwijające się firmy zajmujące się nowymi technologiami, trzy polskie firmy zajęły czołowe miejsce w notowaniu. Mamy więc pierwszy sukces technologiczny od czasów, gdy zapowiadano że staniemy się drugą Japonią. Niestety, zwycięstwo jest tylko pozorne. Po pierwsze, wygraliśmy w kategorii zacofanych technologicznie państw Europy Środkowo-Wschodniej, konkurując z takimi krajami jak Rumunia, Serbia, Łotwa czy Chorwacja. Po drugie, nasze zwycięskie firmy to sektor wyłącznie internetowy (startupy, tworzenie stron www i pozycjonowanie), w przeciwieństwie do konkurentów, którzy operują w sektorach bardziej zaawansowanych, opartych o prace badawcze, projektowe i patentowe (oprogramowanie, hardware, telekomunikacja).
››czytaj całość          4komentarze
23 PAŹDZIERNIKA 2009  /  INTERNET  /  5 KOMENTARZY
Przyzwyczajony jestem, że w formularzach zamówieniowych online - oprócz podawania swoich danych kontaktowych - zaznaczam opcję "wyrażam zgodę na...". Zwykle jest jedna lub dwie takie opcje. Firma Orange na stronie swojego sklepu internetowego przebiła wszystkich, ustanawiając rekord w ilości zachęt przekazania danych osobowych klienta do różnych celów marketingowych.
››czytaj całość          5komentarzy
21 PAŹDZIERNIKA 2009  /  PRAWO  /  1 KOMENTARZ
Organizatorom warszawskiego festiwalu filmowego nie udało się uzyskać zgody od TVP na pokaz filmu "Witajcie w życiu", który pokazuje w negatywnym świetle kulisy działalności koncernu Amway (od 1997 roku firma blokuje sądownie pokaz filmu). Przez Polskę poszybował komunikat, że tłamszona jest wolność słowa i że wciąż istnieje cenzura. Ludzie filmu i część stojących po ich stronie mediów nadal nie wiedzą (lub udają że nie wiedzą), że istnieje coś takiego jak internet, gdzie cenzurą nikt się nie przejmuje. Wspomniany film od lat można ściągnąć lub obejrzeć w internecie, co zdążyli zrobić wszyscy zainteresowani, włącznie z dziennikarzami. Bicie na alarm z powodu niedoszłego pokazu dla setki osób, podczas gdy film jest dostępny w sieci dla milionów, to coś niezrozumiałego, co zauważyła nawet sama firma Amway, pisząc że dyskusja o cenzurze jest nieporozumieniem, bo film jest przecież dostępny w sieci.
››czytaj całość          1komentarz
14 PAŹDZIERNIKA 2009  /  INTERNET  /  3 KOMENTARZE
Mikroblogging to publikowanie krótkich wiadomości tekstowych lub linków do multimediów. Odbiorcami tych informacji są nasi znajomi oraz inne osoby obserwujące to co mamy do zakomunikowania. Moda na mikroblogging panuje od niedawna. Na świecie słynny jest Twitter, wzmocniony przez mikrorelacje z zamieszek w Iranie. Jego polskim odpowiednikiem jest Blip oraz od niedawna Śledzik. Ale Polakom ciężko jest przekonać się do profesjonalnych form mikroblogowania, stąd mała popularność Blipa i Twittera w naszym kraju. Główną przyczyną nie jest słaby marketing istniejących platform czy obawa społeczeństwa przed wdrożeniem się do nowego systemu komunikacji, lecz prosty fakt, że Polacy od lat mikroblogują, korzystając z narzędzi jakie mają pod ręką: poczty elektronicznej, gadu-gadu i od niedawna Naszej Klasy. Mikroblogują, choć o tym nie wiedzą i nie potrzebują wyspecjalizowanych platform do mikrobloggingu.
››czytaj całość          3komentarze
7 PAŹDZIERNIKA 2009  /  PRAWO  /  60 KOMENTARZY
Szukając firmy która obsłuży płatności online dla sklepu trafiłem na serwis dotpay.pl. Z informacji na stronie dowiedziałem się, że firma ma siedzibę w Polsce, posiada tytuł agenta rozliczeniowego i jest pod stałym nadzorem Narodowego Banku Polskiego. Ale gdy zajrzałem do regulaminu korzystania z serwisu (podlinkowanego drobną czcionką w prawym dolnym rogu strony) okazało się, że zawieram umowę z zagraniczną firmą, która zastrzega że nie jest agentem rozliczeniowym, zaś sama usługa wykonywana jest na terenie Wielkiej Brytanii według prawa brytyjskiego, nie polskiego, co wyklucza kuratelę NBP, Komisji Nadzoru Finansowego i UOKiK. Dość duża rozbieżność między informacjami marketingowymi a zawartością regulaminu.
››czytaj całość          60komentarzy
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >