INTERNET, NOWE TECHNOLOGIE, WEBDEVELOPMENT, BADANIE INTERNETU
29 MAJA 2012  /  PRAWO  /  3 KOMENTARZE
Wraz ze zbliżającym się dniem rozpoczęcia Euro 2012 media obiegła seria doniesień o nadzwyczajnych uprawnieniach organizatora mistrzostw. Skrytykowano zwolnienia celne i podatkowe UEFA, spółek i osób oddelegowanych do obsługi turnieju. Dziwnie patrzono na wytyczanie specjalnych pasów ruchu dla piłkarskich oficjeli oraz na nakładanie ograniczeń dla restauracji zlokalizowanych w strefie kibica. UOKiK skierował do sądu pozew o uznanie za niedozwolone dwudziestu pięciu postanowień znajdujących się w warunkach sprzedaży biletów. Okazuje się, że istnieje jeszcze jedna dziwna rzecz, związana z całym tym sportowym zamieszaniem. Jest to regulamin korzystania z oficjalnej strony internetowej UEFA, który zabrania... linkowania do strony!
››czytaj całość          3komentarze
24 MAJA 2012  /  TECHNOLOGIE  /  2 KOMENTARZE
Na rynku komputerów i elektroniki jest dużo podobnych urządzeń. Parametry techniczne, mimo że kluczowe z punktu widzenia użytkownika, przestały wyróżniać dany produkt. Dziś w sklepach stoją obok siebie urządzenia często identyczne pod względem technicznym, gdzie jedyną wyróżniającą się cechą jest stylizacja obudowy. Kiedyś kupowało się po prostu komputer, zwracając uwagę na częstotliwość pracy procesora, ilość pamięci czy wielkość dysku twardego. Podobnie z telewizorem, gdzie liczyła się przekątna ekranu i wygląd. Dziś podstawowe parametry zeszły na drugi plan, ustępując miejsca różnego rodzaju "technologiom" i "systemom".
››czytaj całość          2komentarze
22 MAJA 2012  /  TECHNOLOGIE  /  3 KOMENTARZE
Rynek systemów operacyjnych dla komputerów osobistych jest trwale podzielony. Metodologie badań są różne, ale wszystkie prowadzą do tych samych wniosków. Według rankingu opartego na badaniu ruchu internetowego Windows posiada 75% udziału w rynku, MacOS 9%, Linux 1.6%, a pozostałe to systemy mobilne. Czołowe miejsca zajmują dwa komercyjne rozwiązania, które powstały w latach 80. Gdy w 1984 roku powstał MacOS, a w 1985 roku Windows, walkę o udział w rynku podjął AmigaOS, wydany w tym samym roku co Windows. W 1994 roku, wraz z bankructwem właściciela, AmigaOS odszedł w zapomnienie, a dwa lata później, wraz z pojawieniem się Windowsa 95, rozpoczęła się dominacja Microsoftu. Jednak w przeciwieństwie do wielu alternatywnych rozwiązań z tamtego okresu system AmigaOS nie zniknął całkowicie i rozwija się do dziś. W 2012 roku jest komercyjnie dostępny AmigaOS w wersji 4.1 wraz z własną architekturą sprzętową. Istnieją również rozwiązania alternatywne, takie jak system MorphOS i Aros. Wciąż funkcjonują Amigi klasyczne, jest możliwa emulacja AmigaOS z poziomu pecetów, pojawiają się także klony Amig wykonane w technologii sprzętowego odwzorowania FPGA.
››czytaj całość          3komentarze
17 MAJA 2012  /  INTERNET  /  9 KOMENTARZY
Rynek obrotu polskimi domenami jest z pozoru uporządkowany. Jednak jak w każdej branży, także i tutaj dzieją się dziwne rzeczy, często ze szkodą dla klienta. Mimo że NASK systematycznie obniża ceny odnowień domen dla partnerów, ci nie obniżają cen. Wszystkie atrakcyjne nazwy z końcówką .pl są zajęte, przy czym większość adresów jest wykupiona przez handlarzy oferujących odkupienie za duże pieniądze. Obrót domenami jest wolnorynkowy w pełnym tego słowa znaczeniu, bez żadnych instytucji nadzorujących. Efektem jest brak dostępnych adresów i wysokie ceny, a poszkodowani są jak zwykle klienci.
››czytaj całość          9komentarzy
15 MAJA 2012  /  PRAWO  /  3 KOMENTARZE
Piractwo komputerowe w kontekście szkód ponoszonych przez twórców oprogramowania to temat rzeka. Zwolennicy praw autorskich twierdzą, że korzystanie z pirackiego programu to czyn równoznaczny z kradzieżą. Ich przeciwnicy oponują, że zaistniała szkoda jest mocno dyskusyjna, ponieważ nie jest jasne, czy użytkownik kupiłby licencję, gdyby nie posiadał dostępu do pirackiej kopii. Formalnie problem rozstrzyga prawo, według którego piractwo to nie kradzież, tylko czyn zabroniony. Ale gdy przyjrzeć się bliżej okazuje się, że piractwo komputerowe wyjęte jest poza nawias zasady równości wobec prawa. Mimo że spór na ten temat jest nadal aktualny, od strony prawnej nielegalne korzystanie z programów komputerowych jest karane znacznie surowiej niż zwykłe przestępstwa, polegające na doprowadzaniu do rzeczywistych (nie domniemanych) szkód finansowych.
››czytaj całość          3komentarze
25 KWIETNIA 2012  /  DEMOSCENA  /  0 KOMENTARZY
W dniach 6-9 kwietnia 2012 roku w niemieckim Saarbrucken odbyło się największe spotkanie światowej demosceny - Revision 2012. Kategorie konkursowe podzielone były w sposób tradycyjny, czyli dema i intra dla trzech platform sprzętowych: PC, Amiga i Oldschool. Osobną platformą była konkurencja Web Browser, czyli produkcje uruchamiane z poziomu przeglądarki internetowej. Oprócz tego odbyły się konkursy m.in. na najlepszą scenową grafikę, muzykę, animację i grę. Liczba wystawionych prac konkursowych oraz ich poziom robi wrażenie. Z jednej strony nie jest to dziwne, skoro mowa o największej światowej imprezie scenowej. Z drugiej strony demoscena to wciąż wąska nisza, która naprzemiennie jest na fali wznoszącej i opadającej. Dla przykładu na zeszłorocznym commodorowym zlocie Datastorm 2011 w Szwecji wystawiono trzy dema na Amigę i dziesięć na C64, podczas gdy tegoroczny Datastorm 2012 to kompletny brak dem na Amigę i tylko sześć produkcji na C64. Przed tegorocznym Revision miałem więc pewne obawy czy nie będzie podobnie, na szczęścia tak się nie stało. Łącznie wystawiono 99 prac, o jedną trzecią więcej niż w ubiegłym roku.
››czytaj całość          ››przeczytaj i skomentuj
24 KWIETNIA 2012  /  OPINIE  /  2 KOMENTARZE
Firma z którą współpracuję kupiła profesjonalną drukarkę biurową HP. Urządzenie zepsuło się krótko po zakupie, drukując zaróżowione kartki. Po zgłoszeniu awarii do serwisu gwarancyjnego okazało się, że mam telefonicznie wykonywać różne czynności serwisowe, tak jakbym był serwisantem HP.
››czytaj całość          2komentarze
24 KWIETNIA 2012  /  TECHNOLOGIE  /  2 KOMENTARZE
Do zakupów sprzętu komputerowego w Internecie i salonach z elektroniką trzeba podchodzić ostrożnie. Towar kupiony przez sklep z pominięciem polskiej dystrybucji może pochodzić z innego regionu sprzedażowego, co skutkuje brakiem możliwości naprawy gwarancyjnej w autoryzowanym serwisie producenta. Oznacza to konieczność naprawy w sklepie, w którym sprzęt został kupiony lub wysyłanie urządzenia za granicę. Sprzedawcy zazwyczaj ukrywają źródło pochodzenia towaru, a niektórzy posuwają się nawet do fałszowania kart gwarancyjnych.
››czytaj całość          2komentarze
27 MARCA 2012  /  PRAWO  /  1 KOMENTARZ
Z roku na rok rośnie sprzedaż internetowa. W sieci można kupić niemal wszystko, a złożenie zamówienia on-line jest tożsame z zawarciem umowy. W ten sposób sprzedawane są towary na Allegro czy usługi na Grouponie. Rosnąca liczba umów zawieranych na odległość wymusiła zmianę prawa, służącą zwiększeniu ochrony konsumenta. Klient składający zamówienie przez Internet ma na przykład prawo do odstąpienia od zawartej umowy w ciągu 10 dni bez podania przyczyny. W ten sposób można kupić w Internecie wszystko z wyjątkiem usług turystycznych. Usługi te, mimo że zamówione i opłacone on-line, wymagają zawarcia umowy w formie pisemnej, co komplikuje sprzedaż turystyki przez Internet.
››czytaj całość          1komentarz
12 MARCA 2012  /  PRAWO  /  3 KOMENTARZE
Informatyzacja naszego kraju idzie jak po grudzie. Polska zajmuje bardzo niskie miejsca w rankingach wygody prowadzenia działalności gospodarczej i informatycznych ułatwień w kontaktach z państwową administracją. Kolejne rządy przeprowadzają reformy metodą małych kroków. W tym roku takim ułatwieniem miała być możliwość zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Zrobiono to jednak w sposób urągający logice i zdrowemu rozsądkowi.
››czytaj całość          3komentarze
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >